View Single Post
  #38  
Vechi 28.03.2011, 12:49:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu puteti gasi inadvertente in dogma ortodoxa pentru doua motive:
1. Acestea nu exista, dogma e perfecta, nu se contrazice si nu contrazice alte dogme, cum se intampla la catolici. De asemenea, e dogma pe care o aveau si catolicii cand erau ortodocsi, in primul mileniu.
2. Ca multi catolici probabil nu aveti multe cunostinte despre teologie. Nu spun de studii, ci de cnostinte capatate pe net, de exemplu. De asemenea probabil cunoasteti doar ceea ce spun catolicii, nu si afirmatiile ortodoxe.

3. E adevarat, nu aveti o vina ca vesticii au modificat Crezul, dar porunca este sa cautam adevarul. Altfel fiecare adventist are o scuza ca asa au fost parintii. Toti crestinii de la inceput au devenit crestini din altwe religii, nu s-au bazat pe faptul ca s-au nascut in religia romana sau greaca, de exemplu.
4. Legat de Fer. Augustin, nici catolicii nici ortodocsii nu sustin infailibilitatea sfintilor (catolicii doar a papei). Fer. Augustin are invataturi gresite si fata de catolici, predestinarea a fost preluata de protestanti. Si alti sfinti mai au cate o greseala. Dar sa spunem ca toti sfintii s-au inselat si doar Fer. Augustin a avut dreptate, asta n-o sa intalnitit in nicio invatatura.
5.Legat de roade, asta spun si adventistii de exemplu. Dar japonezii sunt majoritatea politeisti si erau a doua economie mondiala. Nu roadele pamantene sunt roadele. Si japonezii se vindeca si scapa din accidente. Sunt convins ca si ei se ajuta. Nu sunt toti rai daca nu sunt crestini. Acestea nu pot constitui dovezi, sunt in toate religiile. Dummnezeu arata adevarul prin minuni, adica ceva diferit de ceva normal.
1. Daca dogma ortodoxa e perfecta mai ramine ca si dumneavoastra, ortodocsii, sa o urmati si sa deveniti perfecti. Va doresc succes.
2.Mi se pare ca nici dumneavoastra nu aveti multe cunostinte de teologie; ramine ca cei care poseda aceste cunostinte sa-si aduca fiecare argumentele lor,ma refer la teologii catolici si ortodocsi si nu la noi, crestinii obisnuiti, care cunoastem mai mult sau mai putin.. Pina atunci eu ramin la credinta mea.
3. Nu stiu care e legea care spune sa cautam adevarul. Stiu ca Domnul nostru Isus Cristos a repetat mereu:"credinta ta te-a mintuit" si nu "stiinta ta te-a mintuit". Toate cele 10 porunci ne spun sa ne luptam cu noi insine pentru a deveni mai buni, iar crestinii obisnuiti asta incearca sa faca: in fiecare zi sa devina mai buni decit ziua care a trecut.
4. Daca sfintul Augustin s-a mintuit spunind ca Duhul Sfint purcede de la Tatal si de la Fiul, chiar si ortodocsii recunosc asta, atunci ma pot mintui si eu crezind acelasi lucru, deci nu am de ce sa imi fac griji
5.Legat de roade, orice ar spune adventistii, nu ma intereseaza. Stiu ce ne-a spus Isus Insusi: "Dupa roade ii veti cunoaste. Nu poate pomul bun sa faca roade rele." Daca Biserica Catolica a adus roade precum cele ale Maicii Tereza de Calcutta, care sint roade bune, inseamna ca si invatatura ei e buna. De-as fi eu vrednica sa fiu o buna catolica.
Reply With Quote