View Single Post
  #1  
Vechi 11.07.2007, 15:32:11
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Va propun un nou topic, in care sa vorbim despre vietile sfintilor. Sunt convins ca fiecare dintre noi are o anumita evlavie la un sfant anume. Ceea ce vreau sa discutam aici 1.de ce aveam aceea evlavie
2. cum ne regasim in faptele sfantului respectiv.
Personal, pana la slujba din aceasta duminica nu am stiut ca sunt si sfinti martiri din tata crestin si mama pagana. Mereu am avut certitudinea ca cea care isi aduce odrasla la dreapta credinta este mama. Am avut surprinderea sa vad ca nu e chiar asa. Am inteles ca raspunderea este egala pentru ambii parinti. Viata sfantului Procopie, este cutremuratoare. Tatal moare timpuriu din cauza unei boli, iar baiatul este dat la scoli paganesti de mama. Cu timpul prin pronie dumnezeiasca tanarul Nania afla adevarat credinta. Dar este tradat de insasi mama lui. Ce rezonanta a avut aceast sfant asupra mea, nu pot sa va precizez dar pot spune ca mi-a trezit constiinta de tata, care pana acum era in somnolenta, asteptand ca mama/sotia sa duca copii spre calea dreapta. Amagindu-ma ca, cultura religioasa este responsabilitatea mamei.
astept parerile voastre despre viata SF.PROCOPIE praznuita pe data de 9 iulie( poate fi gasita pe google.ro in vietile sfintilor din luna iulie.)
cu stima
Reply With Quote