View Single Post
  #114  
Vechi 04.05.2011, 19:24:02
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de ce am impresia ca o spuneti ca si cand doar catolicii ar fi facut lucrurile asta.
De doua mii de ani, continuu, catolicii sint SINGURII care au facut acest lucru cu constanta si cu rezultate.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A doua la mana, catolicismul in occident de la o vreme este mai degraba decadent spre absent, in ciuda numeroaselor concesiuni pe care le-a facut pentru a face credinta "accesibila" consumismului occidental.
Ma bucur oricum ca nu le-a facut pe toate care putea sa le faca si a fost presat sa le faca.
.
Foarte adevarat. Cu mare durere constat si eu acest lucru. Din pacate lucrul acesta e valabil si in Biserica Ortodoxa (va pot da si exemple). Este datoria noastra, si a mea si a dumneavoastra, sa ne rugam sa reinvie Biserica Lui Cristos, oricare ar fi viziunea proprie referitor la care sau cum e aceasta Biserica.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca n-ati putea avea access la euharistica romano-catolica?
Ati trece la protestanti, ca dupa colegul Erethorn au acelasi Hristos, aceeasi Evanghelie, martiri si probabil si aceeasi euharistie..
Au existat mai multe situatii in care n-am avut acces la Sfinta Liturghie romano-catolica. Am mai spus, la o sarbatoare importanta ortodoxa (sfintul Vasile), am vrut sa ascult Sfinta Liturghie intr-o minastire ortodoxa. Iar in acea manastire nu se celebra Sfinta Liturghie intr-o sarbatoare importanta. Alta data am fost la slujba ortodoxa. Preotul a observat, iar la predica pe care a spus-o la sfirsit, chiar a mentionat acest lucru: crestinii catolici si ortodocsi ar trebui sa-si dea mina, pentru ca asa spune Isus Cristos, Domnul nostru: unde doi sau trei se aduna in numele meu, sint si Eu prezent in mijlocul lor. Daca intr-o biserica sint cel putin doi oameni care Il cauta pe Isus (si nu ortodoxia, catolicismul, "adevarul", datoria etc) acolo va fi prezent si El, iar noi Il descoperim si putem vorbi cu El.

Nu as intra niciodata intr-o adunare protestanta acum, cind stiu ceva mai multe lucruri despre ei. Daca Isus a spus "Acesta e Trupul Meu" iar ei rastalmacesc aceste cuvinte simple, nu am de ce sa ascult "adevarul" lor. Deci, daca nu am biserica catolica intru intr-una ortodoxa. Daca nu am ortodoxa, stau acasa si citesc Biblia.

Last edited by nutucutu; 04.05.2011 at 19:28:45.