View Single Post
  #182  
Vechi 05.05.2011, 01:55:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar credeti ca este acelasi Hristos?
Si se distreaza creand confesiuni peste confesiuni si dand revelatii particulare care se bat cap in cap de la o cofensiune la alta?
Confesiunile sunt create de oameni; atunci cand nu s-au mai inteles s-au despartit. Desigur, fiecare spune ca ea e singura adevarata si ca are dreptate, etc, etc...


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Concret, cum?
Intorc ideea pe toate partile si nu vad lucrul asta ca fiind posibil.
La un adult da, ca el are si discernamant, dar nou-nascutul?
Ma refeream la un nou-nascut in Hristos. Cand omul se converteste pentru ca a auzit adevarul intr-o biserica...ortodoxa, sa zicem...sau penticostala...El este curatit prin pocainta si botez. Acum intervine clerul, cu sloganele: "Vezi ca noi suntem cei mai buni, ca noi nu e nimeni, restul e eretici". Si omul ii crede, ca, daca parintele a spus odata ceva adevarat, el are impresia ca va spune intotdeauna adevarul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca ai sti ca Hristos este un pretext si restul motivelor ar tine sa zicem de comoditatea spirituala (cea mai apropiata congregatie protestanta e la cateva sute de km iar cea ortodoxa este peste drum), te-ai obosi sa-i arati ca ai observat lucrul asta si sa incerci sa o faci sa il constientizeze?)
Daca nu m-am obosit pana acum, ce rost mai are sa ma obosesc cand a luat deja o decizie irevocabila? S-a vazut deja ce prietena am fost. Sau s-a vazut ce-si dorea ea de fapt. Si oameniii comozi au ce si-au dorit. Dumnezeu le respecta alegerea; voi face si eu la fel.

Dar, intre noi fie vorba, ma indoiesc ca tu vezi prea clar lucrurile. Tu esti ortodox si gandesti ca majoritatea ortodocsior: "Cine nu e ca noi nu e bun". Face parte din indoctrinarea de care vorbeam mai sus.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14