View Single Post
  #72  
Vechi 27.05.2011, 22:43:55
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare , dar le balmajesti rau ! Vrei cu adevarat o astfel de viata , te retragi in pustie sau la o Manastire , caci altfel ne acoperim de cuvinte si nimic mai mult , transformand frustrarile si saracia noastra lucie , in reguli si virtuti , iar orice exagerare nu-i de folos , ci dinpotriva . Dreapta socoteala , chibzuinta , bunul simt , sunt cu adevarat necesare , caci altfel suntem niste simplii farisei , trambitatori , judecatori de ocazie , si alte cele , foarte daunatoare imaginii si credintei noastre . Poti fi extrem de normal in ambele situatii , fie ca ai sau nu masina , dar astea sunt simple refulari ale saraciei noastre , ori nu vrem sa ne imbatam cu apa rece , sau cel putin nu asta cred ca doresti pana la urma , sau poate da , asa ca simpla consolare si nimic mai mult ! Discernamant !
Cristi ai spus totul, scurt si la obiect doar ca unii nu prea vor sa inteleaga. Cand cineva are mai mult ca noi automat ne spunem ca a furat deoarece prin munca cinstita nu se poate, smerit nu este pt. ca este imbracat de firma si conduce o masina luxoasa, credincios nu este pt. ca bogatii nu cred in Dumnezeu, etc. Dar stau si ma intreb, oare stim noi ce face omul acela in viata de zi cu zi, de cate ori isi imprumuta masina scumpa prietenilor care nu au masina dar au nevoie de ea, cate ore munceste pe zi si ajuta dand de lucru altora, sau cate pers. imbraca dandu-le hainele lui de firma purtate de doua ori unor oameni care nu au?
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote