View Single Post
  #16  
Vechi 17.06.2011, 20:52:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?
Nu te supara, dar eu nu pot considera egala credinta ortodoxa cu o alta credinta( a oricarui cult ar fi) hulitoare a Sfintei Cruci, a Maicii Domnului. Parerea mea, exista o mare diferenta! Logic ca nu va lipseste mai nimic si aveti aprte de vindecari cand pretul acestora este sufletul. Sunt multe de discutat numai ca nu vad rostul, mi se pare ca incerci sa ne convingi de beneficiile cultului in care te-ai nascut. Uscaturi sunt peste tot, dar esenta conteaza, Duhul Adevarului!
Reply With Quote