View Single Post
  #19  
Vechi 18.07.2011, 00:35:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Ati avut perioade din astea?
Vestea bună e că se poate mai rău. MULT mai rău. Un pic de lene la rugăciune ? Păi asta e o chestie soft față de ce mi se întâmplă mie. Nu trece nici un minut de la începutul rugăciunii și gândurile acelea îmi vin din nou. Cumplite. Vi s-a întâmplat, când preotul iese cu Sf Trup și Sf Sânge, ținându-L în mâini pe Cristos fără apărare, să simțiți impulsul de a-i smulge din mână Sf Sacrament, de a-L răspândi pe jos ? Sau de a ieși în stradă cu El și a-L da la canal, spre consternarea credincioșilor care s-ar holba la un asemenea sacrilegiu ? Vi s-a întâmplat ca, rugându-vă Sfintei Fecioare, să vă vină în minte gânduri de o perversitate sexuală care mă împiedică să le reproduc ? Aruncat la pământ de rușine, îmi cer iertare și vin din nou alte gânduri, încă și mai teribile, de astă dată în registru scatofil. Individul acela care, la rugăciune, la slujbă, ori pur și simplu în timp ce fac altceva îmi aduce asemenea sugestii care mă îmbolnăvesc ar merita un cap în gură. Marele lui noroc e că nu îl văd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote