View Single Post
  #114  
Vechi 08.08.2007, 10:33:05
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, te rog intelege un lucru. Daca au existat candva crestin adevarati ca Sf Ioan cel Milostiv (spre exemplu), care atata dragoste avea ca a impratit TOATA averea sa saracilor. Dumnezeu vazand marea sa iubire ii intorcea insutit. Dadea o corabiea de aur ii veneau inapoi o suta!! Si tot asa pana cand sfantul auzi din cer un glas prea dulce: Ei bine Ioane sa vedem cine este mai milstiv din noi doi?.. si Acelea era Insusi Hristos!! Da AU FOST! Astfel de oameni dar cum nu stiu daca mai sunt. …Poate sunt.. dar Dzeu ii tine ascunsi. Spui ca poti fi bogat in rai, da poti dar oare iti dai seama cata CREDINTA cata IUBIRE trebuie sa ai?? Oare mai exista azi al doilea Sf Ioan Milostivul??...sincer ma indoiesc…Dzeu sa ma ierte, tare as vrea sa gresesc…. Ma uit la Becali ca tot l-am pomenit, da e adeverat da 1 mil de dolari dar…cat reprezinta acel mil. In comparatie cu averea lui??? NU INTELEGI?? A fi crestin cu ADEVARAT inseamna sa iti imparti averea TOATA la saraci, negandindu-te ca nu vei avea ce manca. O faci din iubire, din jertfa. Dzeu va avea grija de tine, asa cum a avut de sf Ioan..dar noi NU avem asemenea credinta . Eu cel putin NU o am, de aceea lucrez duminica, de aceea lucrez in sarbatori..ptr ca ma tem ca “voi muri de foame” sa nu ne mai amgim fratilor suntem departe de a fi crestini adevarati. Sa nu ne mai batem cu pumnul in piept ca nu e cazul! Da incercam sa fim crestini si asta e bine, dar sa nu confundam slabicunile cu virtutile… Nu jignesc pe nimeni nici nu fac aluzie la nimeni, dar asa vad eu problema. Nu intelegem ca milostenia nu inseamna a imparti “o treime” din avere ci TOATA averea, altfel nu se poate. De ce?? Simplu pentru ca insasi IUBIREA nu te lasa sa pastrezi ceva pentru tine cand vezi pe fratele flamand..gol..bolnav…milostenia inseamna IUBIRE fratilor dar iubirea ADEVARATA!!
Reply With Quote