View Single Post
  #3  
Vechi 13.08.2011, 14:54:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Completare

Un părinte, față de care nutresc un respect deosebit și chiar un sentiment de dragoste duhovnicească, relata acum mai mult timp, cu simțul umorului ce-i este caracteristic, faptul că, într-o zi, în parohia unde slujește, a venit o doamnă în vârstă cu un mănunchi maare de lumânări aprinse, pe care voia să le ducă la altar. Părintele a întrebat-o calm, cu intonația excesiv de serioasă pe care o are, atunci când vrea să glumească: "Doamnă, doriți să dați foc bisericii?". Doamna i-a spus că duhovnicul dumneaei i-a recomandat ca, pentru a i se ierta absolut toate păcatele, să meargă cu acele 33 de lumânări aprinse la o altă biserică și să le aprindă acolo. Atunci, părintele i-a răspuns pe același ton calm și serios: "Dacă doriți să vi se ierte păcatele, atunci trebuie să duceți lumânările acestea la biserica părintelui care v-a recomandat, nu aici, la mine, că dați foc bisericii". :) După aceea, a început să-i explice care este diferența dintre credința autentică și superstiții.
Nostim, nu?
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote