View Single Post
  #6  
Vechi 14.08.2011, 22:29:53
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Ce obiceiuri gresite si superstiti babesti exista?
M-am abtinut sa pun intrebarea aceasta dar vad tot mai des exagerari,femei batrane care exagereaza si se cred mai destepte si mai corecte decat toti.(Iarta-ma Doamne dar asta e adevarul).
Am o intrebare:Cate dintre femeile batrane care se duc la Biserica cunosc si stiu religie inafara de faptul ca se spovedesc,se impartasesc si se duc la Biserica.Vreau sa stiu daca ele stiu RELIGIE si stiu ce si cum despre SFINTI SI DESPRE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!N-am nimic cu acele femei,sa le dea Dumnezeu sanatate dar exagerarea lor FAC TINERII(din ce am vazut) SA NU MAI VINA LA BISERICA!SI MA DOARE ASTA!
CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE SE CEARTA SI BARFESC IN BISERICA?STIU CA FAC PACAT,CRITIC DAR MA SUPARA ASTA,MA DOARE!CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE TE CEARTA DACA AI GRESIT SAU AI UITAT SA FACI CEVA,DAU UN EXEMPLU.
EU VREAU CA LUMEA SA CUNOASCA,SA CUNOASCA SI IAR SA CUNOASCA(CUM SCRIE SI LA PROFILUL MEU)NU SA DEA INTR-UN HABOTNICISM CARUIA NICI PREOTULUI NU-I PLACE!

VA ROG DIN SUFLET SA MA IERTATI!
AVETI PARERI?

Ele au altfel de credinta... o credinta mai oarba, dar care duce la fel de bine la mantuire daca e sincera, si nu provine din alte motive (cum ar fi ...socializarea in biserica)
Gandeste-te ca Sf.Maria Egipteanca nu stia carte, nu stia si nu citise/auzise nici un psalm, se ruga cum stia ea si avea incredere in Dumnezeu si in "chezasuitoarea ei" (cum scrie in carte) Maica Domnului...
Mai gandeste-te apoi la Sf.Roman Melodul, de care cei din biserica radeau ca nu stie talcuiri din scriptura si nu stie carte... si Maica Domnului, pt credinta si rugaciunea sincera l-a luminat apoi de stia mai multe decat toti invatatii ...

Daca te enerveaza femeile astea care vorbesc intr-una, stai departe de ele, pune-te si tu in alt loc, doar n-or fi pe fiecare metru patrat din biserica.
Reply With Quote