Subiect: Loose ties
View Single Post
  #34  
Vechi 23.08.2011, 14:40:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
fatza de sfinti, noi suntem mult mult muuuult mult mult muuuult mai insignificanti duhovniceste decat este GLAdoS fatza de noi, "finii cunoscatori".
Oare ce s-ar alege de noi daca si sfintii ar zice la fel... "pierdem vremea cu tine, si-asa faci 2 pasi inainte si 3 inapoi".Ar fi nasol. nu?

E mai grav sa crezi si sa nu poti avansa din prea putina credinta.
Ca si tu te rogi, si glados s-a rugat. Si amandoi aveti ceva in comun, observi, sfinti n-ati devenit, sunteti egali in ceva.
Comparația e forțată, n-are nicio treabă cu situația de față. E foarte trist că ne angrenăm în discuții fără orizont, de parcă am fi obligați să avem un răspuns prefabricat la toate întrebările, mai ales la alea puse prost. Oare noi avem binecuvântare să-i învățăm pe alții? Eu unul nu am și încerc să mă abțin de la dădăceala "finului cunoscător" (o categorie în care nu mă regăsesc) .
E foarte confortabil să propovăduim verbal pe internet, atâta timp cât faptele noastre sunt bine ascunse și scutite de participarea la mărturisire.
Discuția de față e o capcană în care observ că unii cad foarte ușor în încercarea lor de a demonstra că toate cele a credinței se pot lămuri pe cale rațională. În realitate, trebuia spus de la bun început că nu-l putem vedea pe Domnul pentru că așa hotărât El. De ce a hotărât El așa? De-aia!
Ce ne privește pe noi de ce Dumnezeu procedează într-un fel sau altul?
Și dacă avem răspunsuri deștepte la toate fundăturile teologice, la ce mai e bună credința? E suficient să acceptăm mental argumentația rațională și să ne culcăm pe o ureche!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 23.08.2011 at 14:42:13.
Reply With Quote