Subiect: Pact cu diavolul
View Single Post
  #30  
Vechi 24.08.2011, 13:54:12
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Scuza-ma, m-am grabit cand am scris si nu am gasit un cuvant mai potrivit. Vroiam sa stiu daca exista vreo diferenta intre a te ruga la Dumnezeu prin intermediul unui sfant si a te adresa direct lui Dumnezeu, gen: "Te rog Doamne sa...". Ai dreptate, nu prea iau in serios mantuirea (nici macar nu prea stiu in ce consta), cred ca unul din motive ar fi acela ca sunt la o varsta destul de frageda in care tentatiile ating cote maxime iar alt motiv ar fi acela ca nu am crescut intr-un mediu prea credincios, din acest punct de vedere sunt exact precum parintii mei, o ard la modul "las' ca n-am nevoie sa merg la Biserica, stie Dumnezeu ce gandesc..".
Nici parintii mei nu le au cu Biserica si am crescut cam in acelasi mediu. Dar de mic simteam o chemare spre Dumnezeu si doream intr-un fel sau altul sa ma apropii de El, abia cand am ajuns prin liceu am inceput sa ma apropii de Biserica si de Dumnezeu; acum mi se pare un timp pierdut ca nu L-am cautat mai repede.

Diferenta dintre rugaciunile noastre si cele ale sfintilor consta in calitatea lor. Cu alte cuvinte noi ne rugam cum putem, insa sfintii au o rugaciune mai puternica, mai curata. De aceea ni i-a daruit Dumnezeu ca mijlocitori. Ei pot sa-L induplece pe Dumnezeu atunci cand, cu dreptate vrea, de exemplu, sa ne rasplateasca asa cum meritam, pentru faptele noastre (care stim noi cat de bune nu sunt). Asa ca, in rugaciunile noastre pe care I le adresam lui Dumnezeu avem nevoie sa chemam si pe sfinti ca mijlocitori.
__________________
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
Iar roada Duhului este iubire, bucurie, pace, îndelungă-răbdare, bunătate, facere de bine, credincioșie,blândețe, înfrânare, curăție (Galateni,5,22-23)
"Sa ne curatim simtirile Si sa vedem pe Hristos stralucind, Cu neapropiata lumina a Invierii. Si bucurati-va zicand: "luminati sa-L auzim", Cantandu-I cantare de biruinta."
(fragment Canonul Invierii)
Reply With Quote