View Single Post
  #2  
Vechi 25.08.2011, 18:31:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

mai, a facut si stalin asta un lucru tare bun... a umplut pamantul Rusiei de sfinti.
Cu toate ca scopul lui era sa distruga Ortodoxia si sa-i extermine pe "popi"si calugari, a iesit exact pe dos. Rusai s-a sfinti de sangele miilor, ca sa nu zic zecilor de mii de mucenici.
Numai la Oranki au fost ucisi intr-o luna 10.000 de episcopi, preoti si calugari, pe care Biserica Rusiei ii cinsteste ca sfinti.
La fel s-a intamplat in biserica Rusiei ca si in biserica crestina din primele veacuririgoana si uciderea miilor de crestini, nu au desfintat biserica, asa cum sperau imparatii pagani, ci au intarit-o, au inmultiit-o si i-au dat mai mare stabilitate.

sti un lucru interesant, dar in acelasi timp foarte dureros ptr mine:Rusii stiu sa isi cinsteasca sfintii. Au mare evalvie la ei si canonizarile se fac mult mai repede daca se indeplinesc criteriile unei canonizari.
Am ramas surprinsa cat de cinstita e familia imperiala tarista, cea a tarului mucenic Nicolae.
Si cu durere zic, multi dintre romanii nostri nici macar nu stiu ca Brancovenii sunt sfinti, sau daca au auzit ei ceva nu stiu de ce i-a canonizat Biserica, nu stiu nici macar care era numele lor. Daca faci un sondaj si rogi romanii sa iti zica primii cinci sfinti care le vin in minte, o sa vezi ca doar unul sau poate nici unul nu e roman. Si daca le ceri sa iti enumere 5 nume de sfinti romani, sa vezi pe cati i-ai pus in dificultate.

Nu ne meritam sfintii, ca nu stim sa-i cinstim...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote