View Single Post
  #3  
Vechi 29.09.2011, 14:08:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce egoist mai esti, Horatiu !
Cumnatul meu gandeste la fel, impreuna cu sotioara lui...mi-e sila, fara copii nici macar nu poate exista conceptul de familie. Sa traiesti doar pentru tine trebuie sa fie foarte trist, sa nu ai deloc griji trebuie sa fie la fel de trist...ele infrumuseteaza viata, fara urat nu poti avea ideea de frumos, iar frumoasul se naste cu truda.
Am citit pe undeva si mi-a placut foarte mult :"cine nu da viata unui om, nu a meritat sa o primeasca pe-a lui ! "
Inteleg, este greu sa faci si sa cresti 4-5, sau 10 copii, dar ca sa cantaresti " greul " prin prisma unui singur copil este deja o imensa prostie, alaturi de un narcisism sora cu stupizenia de oglindire din poveste.
Cum poti gandi asa Horatiu, acum inteleg ca inteligenta ta vine din egoism ?!
Nici nu va dati seama cat sens da vietii, o viata ! Nu exista factor de comparatie decat prin viata insasi, iar daca nu esti capabil si nu vrei sa o daruiesti, atunci s-ar putea sa fi disparut in neant, inainte de-a pieri cu adevarat.
Oricum, aici s-a pus problema numarului copiilor conceputi, deci, lucrurile capata o alta abordare.
Sunt de-acord, este destul de greu sa concepi mai multi copii intr-o lume aflata intr-o continua decadere materiala/spirituala, desi, inainte cand familiile erau mai numeroase lumea era mult mai saraca, dar nu exista constiinta venitului superior, al pretentiilor de genul " sazutului la calculator " pana ti se atrofiaza muschii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 29.09.2011 at 14:14:58.
Reply With Quote