View Single Post
  #174  
Vechi 06.10.2011, 05:49:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricum, increderea cea mai mare trebuie sa fie in Dumnezeu si in puterea Sa. Daca El vrea ca tu sa te imbolnavesti, te vei imbolnavii cu sau fara vaccin. De el depinde finalul unui tratament,unei boli,nu de oameni. Multi oameni cu boli grave care n-au mai primit nici o sansa de la medici,s-au vindecat dupa ce s-au pocait si s-au rugat din suflet Sfintilor si Lui Dumnezeu sa se vindece,si s-au vindecat spre marea mirare a medicilor.Credinta in Dumnezeu trebuie sa fie mai mare decat credinta in orice medicament,vaccin,tehnologie etc. Dumnezeu este mai mare decat legile stiintei si ale medicinei. Cel mai bun medicament si cel mai bun vaccin sunt rugaciunea si Sfanta Impartasanie. Sa nu uitam ca prin monahi si duhovnici ne vorbeste Dumnezeu asa ca nu putem sa le negam vorbele. Insa trebuie sa fim vigilenti si atenti, ptr. ca si un preot poate sa o ia pe calea gresita si sa greseasca. Sfantul Parinte Justin Parvu este unul din cei mai mari duhovnici din prezent ai Romaniei si nu e bine sa il ignoram. Poate ca a reactionat prea puternic, poate a exagerat, dar nu trebuie sa negam faptul ca dansul a spus ce a spus ptr ca isi face griji ptr noi si ptr mantuirea noastra. Romanii au avut o reactie destul de slaba legat de actele biometrice fata de greci,sarbi,rusi care si-au facut auzit cuvantul. Romanul crestin-ortodox doarme si isi mai si bate joc de monahii care incearca sa ii trezeasca si care spun adevarul. Si Sfantul Parinte Arsenie Papacioc a spus despre actele cu cip ca miroase a 666 -gasesti interviu cu dansul pe youtube,si duhovnicii Greciei,ai Sarbiei,ai Moldovei au avut pozitii similare cu parintii de la Petru Voda.E f.interesant cum alegem sa ii negam si sa ii ironizam pe dansii,care cu siguranta stiu mai multe decat noi si sunt mult mai intariti duhovniceste decat noi.E mai simplu sa alegem sa credem vorbele care ne plac nou si care aproba ceea ce gandim.E mai usor sa negam ce se intampla.Nu poti nega ca credinta e din ce in ce mai putina,chiar si la cei botezati ortodox. Nu poti nega ca libertatea este din ce in ce mai putina,asta ca sa nu mai vorbim de intimitate.

Sa nu uitam ca Sfantul Parinte Arsenie Boca a spus ca dupa steaua cu cinci colturi(comunismul), va veni cea cu sase colturi, anarhia.De asemenea multi l-au batjocorit,l-au facut vrajitor pe Parintele Arsenie Boca insa dansul ramne tot Sfantul Ardealului si cel mai mare duhovnic al Romaniei din toate timpurile. Exact asa se intampla si cu Parintele Justin Parvu si altii care sunt impotriva cipurilor. Pai daca ar mai veni Iisus Hristos inca odata printre oameni, L-am mai rastigni odata.

Acum asta e parerea mea legat de ce se intampla si pozitia mea in legatura cu actele cu cip. Fiecare e liber sa creada si sa faca ce vrea. Intentia mea nu este sa impun ce cred eu altora,sa supar,sa jignesc; nu vreau sa primesc aprobari ptr ce zic. Mi-am exprimat parerea si motivele ptr. care cred ceea ce cred. Cine e de acord cu mine bine, cine nu, iarasi bine.

Cu Dumnezeu inainte!
Reply With Quote