View Single Post
  #8  
Vechi 06.11.2011, 01:11:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adevarat Laura, trebuie sa marturisim adevarul, in primul rand pentru ca vrem ca toti oamenii sa se mantuiasca, le vrem binele. De aceea a venit si S-a jertfit Iisus, ca oamenii sa aiba acces la mantuire.
Trebuie sa marturisim tot adevarul, ca Biserica Ortodoxa e Biserica lui Iisus, Biserica lasata de El pentru mantuire, singura cale spre mantuire. Si sa avem curajul sa marturisim adevarul, sa nu ne rusinam, ca nu se poate mantui cineva in afara Bisericii. Pentru ca Iisus a spus si sa ii urmam Lui, pentru ca doar credinta este o idee protestanta, iar Luther a fost deranjat de Epistola in care spunea ca si diavolii cred. Trebuie sa venim in Biserica Sa si asta trebuie sa marturisim, adevarul propovaduit dintotdeauna de Biserica si de sfinti.
Sfintii Apostoli propovaduiau adevarul, pe Iisus, dar nu avea importanta daca cel ce auzea doar credea. Ce se intampla apoi? Il boteza, ca sa vina in Biserica. Nu are importanta pentru un hindus daca ii spunem adevarul si el crede, daca nu e urmat si de botezul in Biserica si astfel sa Il urmeze pe Mantuitor.
Sa nu ne temem asadar sa marturisim adevarul, dar si mai important e sa il cunoastem, ca sa stim ce sa marturisim.
Catalin2, mulțumesc mult pentru răspuns.
"Sa nu ne temem asadar sa marturisim adevarul, dar si mai important e sa il cunoastem, ca sa stim ce sa marturisim."
Așa să ne ajute Dumnezeu!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote