View Single Post
  #23  
Vechi 12.11.2011, 12:09:04
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Nu mă pricep la cultele păgâne ca să pot știi în ce măsură sunt corecte datele astea...avem cazul zeitgest(nu știu cum se scrie) unde vorbește despre lucruri asemănătoare fără absolut nici o mărturie istorică. Chiar dacă toate aceste informații sunt precise pentru mine nu are absolut nici o relevanță. L-am cunoscut pe Hristos în Biserică(nu zic ortodoxă că alta nici nu există), nu L-am cunoscut în sala de bibliotecă...că ulterior am citit și istoria creștinismului și altele asta e partea a doua. Acuma alegerea între Hristos și fii zeilor păgâni de care vorbeai tu îți aparține în întregime și ți-o fundamentezi cum vrei tu. dar nu te amăgi că vei face această alegere excluzând din ecuație credința. Singur întrebare care se poate pune este care credință va sta la baza alegerii tale. Părintele Galeriu sublinia că în Noul Testament al BOR este tradus greșit episodul când Hristos ne spune „aveți credință în Dumnezeu”...textul original este „aveți credința lui Dumnezeu”. Deci tot ce avem noi puterea să facem e să alegem a cui credință vrem să o avem. Nu mai revin pe acest thread pentru a evita polemici nedorite. Doamne ajută!
Zeitgeist-ul exagereaza, dar are dreptate... Sunt mai multi zei pagani care au avut nasteri supranaturale : Osiris , Dyonisius , Mithra , etc.Ideea nu e noua.Cultul lui Mithra in Imperiul Roman este foarte asemanator cu crestinismul.Mithra in Imperiul Roman era considerat zeul soare, si nasterea sa a fost celebrata pe 25 decembrie ca 'Dies Natalis Sol Invictus'.Ideea de reintoarcere la viata de asemenea nu era straina filozofiilor pagane, sunt zei care se intorc la viata.. Ce are in plus crestinismul fata de religiile astea?
Reply With Quote