View Single Post
  #2  
Vechi 15.11.2011, 01:24:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu ii am aproape pe Sf. Apostol Andrei (caruia ii port numele), Sf. Nicodim cel sfintit de la Tismana, Sf. Irodion de la Lainici (mereu mi-a fost aproape atat spiritual cat si fizic,prin sfantul sau mormant si Sfintele Moaste), Sf. Ioan Gura de Aur (intr-adevar,scrierile sale minunate dar si prin Sfanta sa Liturghie la care participam mereu), Sf. Cuvios Daniil Sihastru (am fost la mormantul sfintiei sale si m-a ajutat enorm), Sf. Haralambie, Trifon, Spiridon, Nectarie, Ioan Colov (absolut minunat exemplus sau de smerenie), Sf. Calinic de la Cernica (duhovnicul si ruda spirituala a Sf. Irodion de la Lainici - se spovedeau reciproc), Parintele Arsenie Boca, Sfantul Nicolae, Sf. Imparati Constantin si Elena, Sf. Iannis cel nebun pentru Hristos, Sf. Parascheva, Sf. Maria Egipteanca, Sf. Mc. Clement episcopul Anciriei (prin dovada sa minunata de mucenicie si anii de tortura indurati), Sf. Martiri Epictet si Astion (cei mai vechi sfinti martiri de pe teritoriul tarii noastre)...

Sfintii trebuiesc sa ocupe un loc important in viata unui crestin,ei sunt mijlocitori intre noi si Dumnezeu. De multe ori cand suntem foarte obositi sau lipsiti de puterea de a ne ruga din diferite motive, e suficient sa-i rugam pe sfinti si pe Maica Domnului sa se roage pt. noi,in locul nostru... Sunt niste suplinitori de necontestat,asta in cazul in care zi de zi i-am cinstit si ne-am rugat lor cerandu-le ajutor.
Reply With Quote