View Single Post
  #2  
Vechi 29.11.2011, 03:20:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In noaptea de revelion, nu stiu daca se citesc aceste molifte. Dar pe 1 Ianuarie, aproape in toate bisericile se citesc. Practic este singura zi din an cand preotii indraznesc sa le citeasca. In noaptea de revelion, la mine in oras se fac slujbe de multumire si de spor binecuvantat.
Altfel, sunt mai multe locuri unde se citesc moliftele Sf. Vasile destul de regulat. Am fost cu ceva timp in urma la Giurgeni (sper sa nu gresesc numele manastirii) si am ramas profund impresionat de reactia multor persoane care pana atunci pareau in regula. Cand au inceput blestemele, parca s-a dat cu DTT. Cei care aveau ceva probleme, nu rezistau sa ramana decat constransi de anumite imprejurari. Am vazut plecand din biserica, zeci de persoane, din toate categoriile sociale. Nu mai vazusem pana atunci si nici nu cred ca e o priveliste pe care sa-ti doresti sa o revezi... cu urlete, gemete, injuraturi, etc... Se pare ca in Vrancea, aproape de Focsani, la parintele Argatu, este si mai multa zarva. Dar, desi la doi pasi de mine, n-am fost niciodata.
Despre cazuri rezolvate, eu personal nu stiu (fiindca nu m-a interesat) dar cu siguranta, daca n-ar fi avut sorti de izbanda, lumea nu ar fi alergat acolo cu disperare, dar si cu speranta... Ba mai mult: Nu stiu ce efect au moliftele dintr-o biserica de mir, citite pe 1 Ianuarie, si daca au totusi vreun efect, dar cu siguranta, cele care se fac cu multi preoti, in manastiri, dupa Sfantul maslu, in noptile randuite de ei, am vazut ca nu trec deloc neobservate...
Reply With Quote