View Single Post
  #21  
Vechi 28.08.2006, 15:43:56
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
Buna ziua tuturor.
Va scriu pt ca nu stiu ce sa mai fac. De 3 ani incercam sa avem un copil. Eu am avut ceva probleme acum 4 ani, dar s-au rezolvat.
Am incercat de toate, si pastile si tratamente si rugaciune. Nu stiu ce sa mai fac.
Ma tot gandesc ca ziua mea de nastere, adica 9 septembrie, este ziua sfintilor parinti Iuachim si Ana si ca din cauza asta Dumnezeu a hotarat sa ma puna la incercare ca sa vada daca imi pierd credinta si speranta. Sper in continuare si ma rog, dar vreau sa stiu daca stiti cumva vreun acatist sau vreo rugaciune speciala, pt ca eu nu stiu ce anume sa mai spun. Sper ca nu v-am obosit cu problema mea si va multumesc anticipat pentru intelegere.
Eu nu ma prea stiu in chestiile astea dar... De curand am citit o carte despre minunile Maicii Domnului scrisa de cei de la Manastirea Rarau. Din cate am citit daca cititi Imnul Acatist al Rugului Aprins veti observa ajutorul Maicii Domnului. In fine mai simplu va dau o adresa pe care o am la manastire in care puteti trimite o scrisoare, un pomelnic si sa cereti eventual ceva sfat.

Dar ar trebui sa te gandesti la ceva. De ce, desi ai incercat atat de mult, Dumnezeu nu te ajuta? Trebuie sa fie un raspuns. Poate Dumnezeu stie ca nu vei putea duce crucea cresterii copiilor ( mai ales in zilele de azi cu televizor, internet si toate prostiile ) si decat sa-ti fie spre osanda mai bine nu ai copii. Roaga-te lui Dumnezeu, Maicii Domnului sa-ti spuna de ce nu poti avea copii. Nu te ruga doar sa ai ci daca nu se poate cere-i la Dumnezeu sa-ti spuna de ce. Dumnezeu cere conlucrare, El vrea sa ne faca dumnezei asa ca din moment ce nu poti avea copii si vrei sa afli de ce nu poti nu se poate ca Dumnezeu sa nu-ti dea raspuns. El nu lucreaza singur. Parerea mea este ca prea exagerezi cu dorinta de a avea copii. Rugaciune, operatii, medicamente tot ce se poate. Sa nu te trezesti ca atunci cand vei avea copii sa-i idolatrizezi. Dar sa nu te tot critic. Priveste partea frumoasa: daca te rogi tot timpul cand vei avea un copil vei stii sa-l apreciezi si acel copil va fi foarte ascultator. Nu uita ca Sfintii Ioachim si Ana s-au rugat 50 de ani sa aiba copii. Si cand au avut copil, ce copil a avut? Un copil care e mai slavit decat oricine in afara de Dumnezeu. Asa ca rugaciune, rugaciune si rugaciune. Si cere-i la Dumnezeu sa se faca voia Sa si nu a Ta si sa-ti explice care e voia Sa si de ce este aceasta voia Sa.

In fine adresa:
Stareţ Protos. Veniamin Baican
Sfânta Mănăstire Rarău, Sat Chiril, Judeţul Suceava, Cod 727151 ( 5931 ), Oficiul Poştal Vatra Dornei 2

Unele obsevatii: dupa cum ati observat la adresa am folosit ş,ă etc., caractere romanesti asa ca nu mai e problema aceasta. Dar adresa o am dintr-o carte din anul 2000. S-ar putea sa se fi schimbat staretul, sper ca nu. La cod ce e in paranteza e codul din carte, dar din cauza ca s-au schimbat codurile am gasit pe Internet ca acesta e noul cod: 727151. Nu scrieti ce e in paranteza. Am scris ce e acolo deoarece in caz ca am gresit poate puteti afla noul cod. Dar cred ca cel pe care l-am scris e bun.

Am sa va pomenesc la rugaciune dar care este numele de botez? Mai ales deoarece s-ar putea sa trimit la rugaciune si pe alte persoane. Dumnezeu sa va ajute.



Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote