View Single Post
  #3  
Vechi 05.01.2012, 11:50:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
De obicei oamenii se bucura cand castiga bani, cand cumpara lucruri materiale, cand primesc ceva in dar, cand privesc anumite emisiuni sau filme, cand mananca o anumita mancare sau beau o anumita bautura, cand castiga o competitie si asa mai departe.

Intrebarea mea este cand ar trebui cu adevarat sa ne bucuram? Cand mergem la biserica, cand facem o fapta buna, cand ajutam pe cineva, cand ne rugam?

Doamne ajuta!
Trebuie să ne bucurăm oricând de frumusețea lumii create de Dumnezeu și, mai ales, când ceva merge conform dorinței Lui. Astfel, ne putem bucura foarte bine de cuvântul lui auzit în biserică, de vederea substanțială a Lui în Sfântul Sacrament, de o nouă prietenie legată cu o icoană a Lui care este aproapele nostru, de un film care înfățișează frumusețea lumii Lui, de o muzică ce ne încântă urechile cu armoniile Lui, de o mâncare bună care ne arată cât este de darnic El și de atent cu noi, pe care nu ne lasă să flămânzim. Cu cumpătare, ne putem bucura și de rodul viei Lui, așa cum și el s-a bucurat mergând la ospețe cu familia Lui.

A-L urma pe Domnul înseamnă a nu ieși din Legea Lui și nu înseamnă a fi constipat, plouat, mereu morocănos. Dimpotrivă, nu am întâlnit în viața mea oameni mai veseli și mai bine dispuși decât preoții și cei care și-au dedicat viața Lui.

Bucurați-vă și vă veseliți !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.01.2012 at 11:53:36.
Reply With Quote