View Single Post
  #94  
Vechi 06.01.2012, 19:12:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Ciudat că îmi replicați în acest fel după ce a intervenit catalin2 cu „resursele academice” de care dispune. Eu v-aș recomanda să nu-i acordați atâta atenție. Nu cred că o merită. În plus, jucând pe mâna lui, veți pierde și veți cădea în ridicol.

Ca să vă dau un exemplu: mi-l citați pe V. Lossky spunând că persoanele umane ar fi strict create, iar orice afirmație opusă ar conduce la panteism. Acum, același V. Lossky pe care mi-l citați are o afirmație exact opusă celei pe care încercați Dvs. să o acreditați. În Introducere în Teologia Ortodoxă, trad. Lidia și Remus Rus, ed. Enciclopedică, București, 1993, p. 92, el face următoarea afirmație.

Eu îți propun, prin urmare, să încerci să te ocupi, totuși, de lucruri la care chiar te pricepi. Căci la filosofie și la teologie ne-ai arătat deja din gros cam până unde te duce ’telectu’. Altfel, e păcat de tine — e a nu știu câta oară când calci în străchini și spui prostii. Nu te-ai săturat de ridicol? Nu te-ai săturat să-ți pierzi timpul dându-te în stambă prin spațiul public? Acum, dacă ai pasiunea de a te exhiba, nu e nici o problemă; dar vezi că pretinzi că dai ajutor celorlalți, dar, prin pseudo-ideile tale, îi rătăcești.
Mai Horatiu, eu ti-am zis odata cu frumosul ca unele lucruri din ce spui sunt gresite, dar cu un om mandru si orgolios cel mai bine e sa il eviti, el se crede atotstiutor desi spune doar prostii. Mai mult, va cauta apoi sa te atace, din pozitia sa de mare om de cultura si intelectual rasat, el fiind la cote atat de inalte ale cunoasterii incat cineva care il critica e complet inconstient. Tu ai o combinatie intre filozofie, new-age si alte asemenea, pe care o impachetezi cu cuvinte pompoase. Majoritatea sunt sigur ca nu inteleg ce spui din cauza limbajului academic, pe care il scrii doar pentru tine, ca sa arati ce cota inalta ce cultura ai reusit sa atingi. De multe ori omul care incepe sa adune informatii si sa-si exerseze intelectul ajunge sa se creada foarte intelept si asta ii da o mandrie exagerata, dar despre asta scrie chiar si in Biblie, te las pe tine sa descoperi. La fel si omul bogat, nu bogatia il strica, ci mandria capatata prin bogatie.

Revenind la subiect, desi nu cred ca te intereseaza alte opinii decat ale tale, tu explici de fapt ceva e e mult mai simplu explicat in catehism de exemplu, invatatura despre har. Harul este ceea ce scrii tu acolo, si invatatura indumnezeirii prin har, iar harul este o energie necreata in conceptia ortodoxa. La inceput Adam avea si har, l-a pierdut si l-am putut recapata la Cincizecime. Panteismul sustine ca divinitatea este impersonala si toate lucrurile sunt formate din aceasta, adica un fel de energie universala. Harul din ortodoxie nu este divinitatea, ci energie necreata si nu este prezent in toate, ci doar fiintele rationale pot avea parte (ingerii si oamenii). Sunt aproape sigur ca filozofii apuseni din secolele trecute nu stiau prea multe despre energia necreata din ortodoxie, neavand prea multe contacte cu invatatura ortodoxa. Abia in ultimul timp apusenii au ineput sa descopere invatatura aparata de Sf. Grigorie Palama. Sper doar sa nu continuam vreaun dialog pe tema care e mai destept.
Reply With Quote