View Single Post
  #99  
Vechi 06.01.2012, 20:22:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Stiinta inseamna progres, ea este hranita de nevoia omului de a cunoaste. Religia este hranita de nevoia omului de a crede in ceva, ceva mai presus de puterea lui de intelegere.
Si daca nu e asa. Si daca totusi credinta e data de faptul ca omul, care s-a indepartant voluntar de Dumnezeu si a pierdut "contactul direct", e constint ca e ceva mai presus de puterea lui de intelegere. Stiti ce zic atei: Omul credincios e naiv (in cazul in care nu spun ca e prost) pentru ca tot ceea ce nu poate intelege pune pe seama Lui Dumnezeu. In schimb stiti ce zic despre ceea ce ei nu pot intelege: INCA nu s-a descoperit o explicatie. Ce ii face sa creada ca se va descoperi? Cau ca legile fizicii pot explica totul? Credinta. Doar ca e o credinta indreptata impotriva Lui Dumnezeu. Asta e partea de stiinta care il exclude pe Dumnezeu, nu cea care lucreaza pentru a-l ajuta pe om. Atunci cand omul consuma resurele alea limitate si de care unii saracii nu pot beneficia ca altii sa "demonstreze" ca nu exista Dumnezeu. Si nu spuneti ca nu e asa, ptr ca stiti bine ca e asa.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Asta e marea diferenta intre religie (presupuneri, credinte) si stiinta: cand un mar cade dintr-un copac, religia spune ceva de genul "marul cade pentru ca asa vrea Dumnezeu" - punct. De ce, cum, cu ce scop? Nu avem voie sa cercetam, eventual putem presupune si putem crede multe dar atat, nimic mai mult. Stiinta, pe de alta parte, demonstreaza de ce se intampla asta. Nu contrazice cu nimic ideea conform careia "marul cade ca asa vrea Dumnezeu", pur si simplu aduce o explicatie in plus, vine ca o completare. Dar este pacat, este o blasfemie pentru unii. De ce? De unde au plecat toate astea? Sau sa va dau exemplul Bisericii care a fost la un pas de infarct atunci cand Galileo Galilei spunea ca nu Pamantul se afla in centrul Universului? De ce? Pentru ca, spunea Biserica, "era fals si contrar Scripturii". Asta se intampla prin 1600, va dati seama...acum abia 400 de ani, de parca se intamplau ieri toate astea! Apropo, mai este cineva pe aici care inca mai crede ca Pamantul se afla in centrul Universului? :)
"Multe puteti cunoaste, dar nu toate va sunt de folos". Si inca o data nu vorbim de cercetarile care sa fac in scopul ajutorului semenilor, ci de cele care se fac in scopul cunoasterii de dragul de a cunoaste (care nu ajuta efectiv pe nimeni) sau cela care se fac pentru a demonstra ca nu exista Dumnezeu. Daca nu ar avea nici o implicatie (clar are, doar dam un exemplu ipotetic) sincer nu ar conta pentru om sa determine valoarea lui Pi.
Si daca vorbim despre faptul ca unii au ars pe rug pentru ca afirmau altceva decat "cel infailibil" (sunt putin rautacios) intrebati altundeva. Ortodoscii nu au afirmat ca pamantul e plat, ca soarele se invarte in jurul lui, ca Pamantul e centru universului. Daca dvs aveti ca exemplu vreo parere oficiala a BO in acest sens va rog sa ne spuneti si noua.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Asta nu pot eu sa inteleg, de ce majoritatea credinciosilor (printre care si dvs.) afirmati ca stiinta il exclude pe Dumnezeu. Dimpotriva, sunt foarte multi oameni de stiinta care confirma, accepta existenta divina si in general, legile naturii demonstrate stiintific pana acum, nu infirma aceasta prezenta. Doar ca multi se incapataneaza sa creada contrariul, de ce oare, pe mine unul ma depaseste...
Nu a afirmat nimeni asa ceva. Daca sunt niste rataciti care resping din start ceea ce nu inteleg nu asta e parerea Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
In incheiere imi imaginez un scenariu care ma face sa rad: ce s-ar intampla daca intr-o zi, toate zvonurile legate de existenta unei alte civilizatii in univers, se adevereste? Daca maine ne trezim pe cap cu ditamai ozn-ul, si din el coboara fiintele alea verzi pe care le vedeam doar prin SF-uri? Cum ar putea explica Sfintii Parinti, Biserica, o asemenea grozavie? Oare ar spune ca sunt de fapt ingerii Domnului? Sau trimisii aluia mai suparat din zona unde ard sufletele necredinciosilor? Sunt milioane, miliarde de planete acolo in Univers...(fapt demonstrat stiintific, sper ca nu exista o indoiala)...si singurele motive pentru care credem ca planeta noastra e singura "in viata" sunt 2:
1. Sfanta Scriptura sustine asta si
2. Inca nu am fost vizitati de nimeni si nu am gasit o astfel de planeta.
Intr-adevar, doua motive extrem de categorice pentru care sa nu credem un asemenea scenariu :)...pana la proba contrarie. Sfanta Scriptura e dezbatuta de mii de ani si contestata de unii si 2, inca nu am descoperit toate planetele, inca nu cunoastem decat foarte, foarte putin din acest Univers.
Am mai spus care sunt argumentele pentru care nu pot (nu ca nu cred sunt sigur) exista extraterestrii. Si daca il excludem pe Dumnezeu din ecuatie extraterestrii tot nu exsita. Dar mergand pe teoria reducerii la absurd daca vine maine extraterestrul in mijlocul Bucurestiului eu ma declar ateu. Stiu ca sunt unii (chiar BC a afirmat ca exista posibilitatea de a exista si ca daca asa e si pe ei i-a facut tot Dumnezeu) care spun ca ei tot vor crede si daca exista extraterestrii. Invatatura Bisericii spune ca nu exista. Cand se va demonstra ca o invatatura a Bisericii e falsa ma declar ateu. Biserica e infailibila. Daca a grestit cu asta inseamna ca ea nu mai exista. Asa ca pa pa.
Ma astept la critici, dar ele se bazeaza pe credinta la care va referiti cu "Crede si nu cerceta" care nu este o invatatura a Bisericii. Nu poti crede orbeste asa cum nu poti refuza orbeste. Dar eu repet asa ceva nu se va intampla.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote