Subiect: SFINTA CRUCE
View Single Post
  #45  
Vechi 20.01.2012, 10:23:59
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit Despre Sfânta Cruce

Iertare fraților, dacă vă plictisesc! Redau și eu câteva fragmente din "Hrană Duhovnicească" de Sfântul Ioan Iacob Hozevitul referitoare la Sfânta Cruce. Pe mine mă impresionează această carte, un mărgăritar îngrijit cu multă grijă și sudoare de Sântul Ioan Iacob. Sunt copleșit de bucurie, și m-am gândit că poate și altcineva se va folosi de cuvintele acestea.

<<Domnul nostru Iisus Hristos ne-a dăruit nouă celor credincioși Semnul Sfintei Cruci, ca să ne fie ca armă nebiruită împotriva a tot răul, dar mai ales împotriva nevăzuților vrăjmași. Nimeni dintre creștini nu se îndoiește despre asta.

Însă mai minunat este că Semnul Sfintei Cruci lucrează și celor necredincioși, când vrea Dumnezeu ca să iconomisească mântuirea lor. Pentru asta voi aduce oarecari pilde din istorie și din Viețile Sfinților.

Împăratul Iulian Paravatul (adică lepădatul de lege, apostatul) era nepotul Sfântului Constantin cel Mare. El a fost crescut de mic în legea creștinească și a învățat mai întâi carte prin mânăstirile Capadochiei, unde a îmbrăcat și haina călugărească.

Mai târziu a fost dăscălit de filosofii păgâni, cari dușmăneau de moarte creștinismul. Fermecat de filosofia păgânească, tânărul prinț a început să urască credința creștină și a făgăduit păgânilor că dacă ajunge împărat, ridică iarăși închinarea la idoli (care era oprită de Sf. Constantin). Împins de ambiția măririi s-a împrietenit cu cei mai aprigi dușmani ai creștinismului și mai ales cu vrăjitori, cari l-au ajutat. Dar dintre toți s-a arătat mai iscusit la înșelăciune un vrăjitor evreu. Acesta i-a făgăduit că îl va ajuta la scopul lui, dar i-a pus condiția să se lepede de Hristos. Jidovul (ca un vrednic urmaș al lui Iuda) l-a îndemnat pe tânărul Iulian ca să facă lepădarea în scris pe hârtie și să meargă el singur în capiștea idolească ca s-o încredințeze demonilor.

I-a pus în vedere ca atunci când aruncă scrisoarea în văzduh să cheme pe demoni, dar nu cumva să facă Semnul Crucii.

Dar în clipa când a aruncat scrisoarea în capiște, s-a arătat o tabără întreagă de demoni. Spăimântându-se de chipul lor, Iulian a făcut semnul crucii (din obișnuință) și atunci demonii au fugit în adâncul iadului, neprimindu-i scrisoarea. Poșta satanei n-a suferit semnul crucii, ea cerea alt timbru pentru scrisoarea lepădării.

Atunci s-a dus nebunul tânăr iarăși la jidovul vrăjitor ca să întrebe care este pricina neizbutirii. Iar acela i-a tâlcuit că semnul crucii a stricat treaba.

Pentru că are obiceiul să facă cruce atunci când se sperie, l-a învățat afurisitul ca să junghie un prunc botezat și să aducă la dânsul inima pruncului. Atunci să fie sigur că semnul crucii nu mai împiedică treaba. Făcând după sfatul jidovului, nu s-au mai speriat poștașii iadului când le-a aruncat scrisoarea, ci au primit-o, căci mâinile celui lepădat erau acum mânjite de sânge nevinovat.

Prin lucrarea vrăjilor și prin tot felul de uneltiri viclene, Iulian Paravatul a ajuns împărat la Constantinopol după moartea feciorilor Sfântului Constantin.

În vremea împărăției lui credința creștinească a fost prigonită în chip ascuns, întocmai cum face stăpânirea comunistă în ziua de azi. N-a închis Bisericile, dar a încurajat închinarea la idoli. Averea Bisericii a fost sechestrată de stat pentru întreținerea spitalelor și a capiștilor păgânești. Creștinii au fost scoși din funcțiile statului și din școli. Ereticii cari erau afurisiți de Soborul Bisericii au fost puși iarăși în drepturi ca să pricinuiască împerechere și sminteală în norodul pravoslavnic.

După ce a slăbit Biserica și a vătămat-o mai rău decât împărații păgâni, vipera aceasta vicleană (cum îi zicea Sfântul Vasile lui Iulian) le-a dat ajutor jidovilor ca să zidească din nou Templul din Ierusalim.

Prin asta căuta să arate că sunt mincinoase cuvintele Domnului, cari au fost rostite pentru risipirea templului.

Dar când au început să facă șanțuri pentru temelie, atunci s-a cutremurat pământul și a ieșit din adânc pară de foc și pucioasă. Pentru asta n-au mai îndrăznit să lucreze.

În vremea aceea a fost închis și sfântul Atanasie cel Mare, căci el era socotit ca cel mai mare dușman al lui Iulian. Și căuta în tot chipul să-l omoare pe Sfânt, dar Dumnezeu i-a scurtat zilele tiranului. Căci în vremea când era în război cu barbarii, Sfântul Mucenic Mercurie l-a săgetat în inimă. Atunci Iulian cunoscând de unde vine pedeapsa a strigat: “M-ai învins Galileanule!” În vremea aceea Sf. Vasile se afla în Biserică, rugându-se Sfântului Mercurieca să ajute pe norodul pravoslavnic și să facă izbândă asupra tiranului. Deodată vede că chipul Sfântului Mercurie a pierit de pe icoană. Rugându-se cu mai multe lacrămi, s-a arătat iarăși chipul Sf. Mucenic ca și mai înainte și a grăit către Sf. Vasile: “Să mă ierți căci n-am fost aici, ci am mers ca să pierd pe tiranul Iulian!” În felul acesta s-a izbăvit creștinătatea de cel mai primejdios vrăjmaș, care se arăta în față că este creștin, iar cu lucrul era păgân. El a dat foc la multe moaște de-ale Sfinților din vechime și a distrus multe cărți sfinte. Atunci au fost arse și Cinstitele Moaște ale Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, ale Sf. Prooroc Elisei și ale altor sfinți.

Tactica lui Iulian Paravatul (adică metoda lui ascunsă) o folosesc astăzi tovarășii comuniști, care se prefac că sprijină Biserica, dar lasă slobodă toată oastea ateilor și o sprijină în tot chipul ca să dezrădăcineze orice urmă de credință din sufletul tinerimii.

Au văzut că nu reușesc cu prigoana, pentru asta au luat învățătură de la afurisitul Iulian, ca să nu priceapă lumea de unde vine vătămarea. Puterea Sfintei Cruci este săgeata care va zdrobi capul balaurului roșu, cu darul Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Amin.>>
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote