View Single Post
  #4  
Vechi 10.02.2012, 11:49:18
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Uite daca fratele tau e bolnav actionezi acum sau astepti sa castigi un concurs de fitness si sa devii campion mondial ca impresionat fratele sa se faca bine?

Cred ca aceasta abordare cu asteptatul sa devii sfant e una din cauzele degringoladei de acum.

Nu cred ca a astepta sa devenim sfinti inainte de a actiona e drumul potrivit. Chril si Metodiu care au dus crestinismul in mari si tari au actionat devenind sfinti prin actiunile lor.

Era o frumoasa rugaciune care zicea cam asa, vin-o acum si nu astepta pana sa fii Sfant caci asta s-ar putea sa nu se intample si atunci n-ai sa mai vii. Vin-o asa cum esti. Iar nimeni nu garanteaza ca vazand un sfant aproapele se va indrepta.

As zic si eu. Roaga-te pentru ca ortodoxia sa vie pe tot pamantul asa cum esti. Nu astepta ca sa devii Sfant caci asta s-ar putea sa nu se intample niciodata si un ostas care ar putea face ceva pentru soarta lumii s-a pierdut. Poate ca ai rugaciunea vamesului celui cu zdrobirea de inima ca nu e bun si care face mai mult decat rugaciunea celui ce se crede sfant.

Nu trebuie sa steptam sa devenim sfinti ca sa ne rugam ca ortodoxia sa vie pe intreg pamantul si ca sa se mantuiasca cat mai multi oameni si asta o putem face incepand de azi, acum. LA fel ne putem ruga pentru Biserica romana si ortodoxa in general sa fie ferita de gresala si ca daca suntem in gresala sa ne intoarcem la adevar.

Rugaciunea asta cu zdrobirea de inima ca nu esti sfant poate fi mai importanta ca rugaciunea cand te crezi inaintat in credinta asa ca nu astepta.

A spune o realitate este una si este adevarat ca unii se numesc protestanti altii musulmani.



Mai mult, odata m-am rugat la Dumnezeu cum de oamenii mai plinuti se invrednicesc sa vada minuni si pe Maica Domnului si cum asta nu se intampla numai la cei slabi, si asceti. Da asceza e importanta. Si mi s-a descoperit ca dragostea e mai mare decat toate chiar si decat asceza.

Am vazut cum un preot care vedea minuni si care daca lumea cerea sa zica odata un pomelnic zicea de 60 de ori, adica mai mult decat se cerea. Am vazut cum acel preot avea tot timpul apa sfintita la Biserica sa. Am vazut cum un alt sfant se ruga o ora pe zi pentru orfani si vaduve si pentru altii si am inteles ca rugaciunea si actiunea pentru aproapele invredniceste pe cineva sa vada minuni si nu numai asceza. La o alta femei i-a aparut Maica Domnului nu pentru asceza sa, care e importanat si asceza, i-a aparut Maica Domnului pentru ca a infiintat o organizatie caritabila si strangea bani de la oameni sa ii dea saracilor. Nu a asteptat sa devina Sfanta.

Cine vrea sa mearga pe calea mantuirii sa nu uite ca iubirea e mai mare ca toate si ca pomenirea in rugaciune a lumii, tarii, Bisericii si a celor nevoiasi poate face multe.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 12:05:25.
Reply With Quote