View Single Post
  #32  
Vechi 01.03.2012, 11:24:38
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Ceea ce ai zis tu completeaza ideea mea, nu o contrazice.
Fraza ca <faci ceva pentru EL> nu e o mandrie, ci e vb de jertfa.
Sa te jertfesti pe tine, LUI.

Asta e definitia jertfei, adu-te pe tine ca jertfa, ca sa il bucuri pe EL.
Ca suntem tarana nu are nici o legatura cu asta.Si iarba e iarba si il slaveste mai corect decat o facem noi oamenii.Suntem tarana si ni se cere jertfa. Jertfa faptei, nu a vorbei. Sa nu ne ascundem iresposabilitatea in spatele scuzei ca suntem tarana.Dumnezeu iti da undita spre mantuire, dar nu iti prinde si peste. TU trebuie sa o faci, cum crezi tu ca o poti face mai bine, prin Mucenicie, monahie, viata sfanta, pustie, casatorie sfanta, preotie, sau orice alta cale care duce la EL. Si tot EL zice: "indrazniti, Eu am biruit lumea". E vb de curaj. Suntem chiar incurajati sa "rapim" RAIUL.

Pai ce, mai urmeaza sa zicem ca dorinta spre RAI e mandrie.
Smerenia nu inseamna sa nu rapesti raiul sau sa nu iti doresti preotia, monahia, mucenicia, sfintenia, smerenia inseamna sa nu iti judeci aproapele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote