View Single Post
  #161  
Vechi 09.03.2012, 21:46:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Rugăciunea neîncetată a unei țărănci

Un exemplu de astfel de prezență l-a dat ca pildă Parintele Paisie Olaru. La sfinția sa venise o femeie să se spovedească. Ea l-a întrebat: „Părinte, cum o fi cu mântuirea mea? Eu nu știu multe rugăciuni pe de rost pentru că nu am fost dată la școală și nu știu să citesc“. Părintele a întrebat-o: „Și nu te rogi?“ la care ea a spus: „Mă rog, cum să nu mă rog“. „Și cum te rogi?“ „Uite cum mă rog. Atunci când mătur prin casă zic în mintea mea: «Doamne, curătește sufletul meu, cum curăț eu gunoiul din casă». Atunci când spăl rufe spun din nou: «Spală, Doamne, negreala păcatelor din inima mea, ca să fie frumoasă așa cum e o rufă curată și spălată». Când fac orice alt lucru spun aceleași cuvinte“. Femeia l-a întrebat în final: „Părinte, o fi bună rugăciunea asta?“, iar părintele Paisie i-a spus așa: „Numai așa să te rogi toată viața de acum înainte!“. Femeia, fără să știe, aplicase metoda Sfântului Vasile cel Mare.
Minunat!

Nu mai stiu unde am citit o povestire asemanatoare. O femeie simpla, care facea curatenie, mai precis matura undeva, a ajuns la un parinte si l-a intrebat: parinte, eu cum pot sa ma mantuiesc? Parintele i-a raspuns: matura bine!
Reply With Quote