View Single Post
  #674  
Vechi 30.03.2012, 00:02:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu vreau sa se înteleaga ca as da vina pe tineri, ca doar nu ei au inventat aceasta aberatie. Ei sunt mai degraba victime ale unei îndoctrinari asidue. Totusi, le-as recomanda sa nu mai creada în toate basmele astea cu pretentii de stiinte. Sa-si puna mereu întrebari, sa nu se multumeasca doar cu ce li se serveste la scoala. În orice caz, sa caute adevarul si sa aiba curajul de a-L primi. Adevarul nu trebuie inventat, nici construit, ci primit.

Asta îmi aminteste de vorba unui om fara prea multa scoala, în schimb de-o inteligenta sclipitoare, care întrebat fiind de ce nu a studiat mai departe, de ce s-a multumit doar cu câteva clase de scoala, el a raspuns: "ca sa nu-mi stric mintea, ca sa nu-mi încarc memoria cu lucruri inutile".
Daca ai sti ce greu îi este omului sa-si faca ordine în minte dupa ce a adunat o multime de "informatii" inutile, ba chiar daunatoare ...
Nu am facut nici o aluzie. Doar am vrut sa scot in evidenta indoctrinarea asta din scoala si unele cauze ptr. confuzia continua in care traiesc tinerii. Si am povestit putin cum a fost la fosta mea scoala de aici. Prea mult se pune accent pe stiinta. Stiinta nu poate explica totul, si cand nu poate scorneste aberatii si teorii. Daca omul cauta cu ardoare si vrea sa cunoasca Adevarul, il va gasi mai devreme sau mai tarziu. Dar depinde de el. Multi nici nu mai cauta. Se opresc asupra unei teorii,unui concept care le palce si le aproba traiul si actiunile. In sfarsit.
Reply With Quote