View Single Post
  #100  
Vechi 31.03.2012, 00:45:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Superba pilda!
Ar fi interesant sa vedem niste statistici reale care fac referire la toate epocile istorice si sa vedem cati copii au murit mai degraba de diferite boli pentru care nu exista tratament si cati de foame. In zilele noastre, in tara noastra, cati copii mor anual de cancer si cati de foame. Ma refer la tara noastra, nu pentru ca nu m-ar interesa copiii din diverse regiuni foarte sarace, dar acolo este o situatie aparte, lasata asa nu intamplator. Cumparand un pachet de pampers, am donat un vaccin pentru acesti copii. Daca s-ar face campanii similare, dar care sa asigure hrana, situatia nu ar mai fi asa dramatica.
Trebuie sa te hotarasti, ori Dumnezeu le trimite paine din cer ori sunt la mila semenilor lor, mila care poate sa fie indestulatoare sau nu, realitatea arata ca de cele mai multe ori, nu.


Citat:
Personal nu am cunoscut si nu am auzit pana acum de copii care sa moara de foame in familiile care isi pun toata increderea in Dumnezeu.
Nici eu n-am auzit de bogati care sa moara de foame.
Asta e un fals truism.

Nu zic, pentru credinciosul autentic lucrurile se aranjeaza intr-un fel sau altul, dar cati sunt credinciosi autentici?

Ii vedem pe la stirile de la ora 5 alaturi de criminali, violatori si altii - au facut 5 copii si pe unul l-au facut pierdut pe nu stiu unde, traiesc din alocatia copiilor iar celui mic in loc de lapte ii dau apa si paine sau nici atat.

Oare sloganuri de genul "unde Dumnezeu trimite un copil trimite si paine pentru el" n-ar trebui ajustate nitel la realitate?

Citat:
In cel mai trist caz, acest lucru este posibil acolo unde parintii sunt stapaniti de o patima, de exemplu parintii sunt betivi si nu se ingrijesc de copii, dar si in cazul lor sunt oameni milosi, impresionati de suferinta acestor copii nevinovati si nu lasa lucrurile sa ajunga asa departe.
Si inca crezi ca cel mai mare rau este sa moara de foame.
Dar educatie?
Dar iubire?

Citat:
Dar eu in postarea mea ma refeream la omul care isi pune increderea in Dumnezeu. Cred cu toata puterea ca daca un parinte pus ii situatia de a nu avea ce sa puna pe masa, cade in genunchi inaintea lui Dumnezeu si se roaga cu lacrimi pentu copii, acest parinte nu isi va vedea copiii murind de foame.
Bun ca am lamurit-o, ajusteaza si sloganul in consecinta.
Reply With Quote