Subiect: botez
View Single Post
  #48  
Vechi 04.05.2012, 16:06:58
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Draga mea, hai sa-ti spun cum sta treaba.
1. Din punctul de vedere al Bisericii, tu si sotul tau traiti in desfranare, daca nu sunteti casatoriti religios(asta e, legile bisericesti difera de legile civile.)
2.Si acum vine partea cea mai importanta, pe care unii preoti o neglijeaza din...ignoranta.

Daca tu si partenerul tau botezati un copilas/cununati o familie de tineri deveniti rude spirituale de gradul 3! Asadar, orice relatie ulterioara intre voi va fi interzisa deoarece...sunteti rude! Daca preotul nu confirma cele spuse de mine, rugati-l sa verfice in hotararile sinodului Trulan.

Nu cred ca vrei sa iti asumi acest lucru, nu?


Ce sa intampla cand oamenii de buna voie incalca aceste hotarari? Cred ca raspunsul il vezi
in jurul tau: casatorii care se destrama, copii bolnavi, femei cu chipurile incercanate de suferinta, tineri bolnavi...si lista poate continua. Toate acestea sunt urmarile pacatului, ale neascultarii.

Gandul tau e bun si intentia ta este frumoasa, dar pana nu te pui in randuiala cu legile lasate de Dumnezeu si relevate fie direct, fie indirect prin Apostoli si urmasii acestora, lucrurile nu pot sa mearga bine
Multumesc Lore pentru informatii. In cazul acesat vom boteza separat, eu un copil si sotul meu un copil, si asa nu ne vom inrudi.

Toate cele bune!
Reply With Quote