Subiect: Punerea numelui
View Single Post
  #9  
Vechi 03.06.2012, 02:04:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De pus numele abia la botez este totusi cam tarziu.
Citind acest topic m-am gandit ca poate raspunsul dumneavoastra este motivul pentru care Sfintii Parinti au randuit aceasta rugaciune care se face in a 8 a zi de la nastere.

Cand am nascut primul copil nu am tinut sa respect randuiala aceasta, iar apoi mi-a parut tare rau. La al doilea copil am acordat atentie acestor rugaciuni, intelegand ca nimic din randuiala Bisericii nu este de prisos. In prima zi de la nastere, sotul meu a fost la un preot si mi-a adus aghiazma pe care am folosit-o in maternitate, iar in a 8 a zi am chemat preotul acasa si mi s-a citit aceasta frumoasa rugaciune.

Imi amintesc ca eram multe pasaje care faceau referire la Nasterea Domnului si multe cereri catre Dumnezeu pentru prunc si mama, pentru refacerea si sanatatea mamei. M-a impresionat profund grija pe care Biserica o acorda femeii lauze. Apoi la final preotul a inchinat copilul in fata icoanei.

Ma gandesc ca poate a fost randuita aceasta rugaciune ca o amintire a sarbatorii Taierea imprejur a Mantuitorului: Dupa opt zile de la nasterea Lui cea sfanta din Fecioara, a binevoit sa fie adus de Maica Sa si de Iosif, in locul unde, dupa obicei, iudeii se taiau imprejur. Si a fost taiat imprejur; si I s-a dat numele Iisus, nume adus din cer de ingerul Gavriil, mai inainte de zamislirea Lui in pantecele Fecioarei.
Reply With Quote