View Single Post
  #63  
Vechi 04.07.2012, 13:52:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sora Ivana, la ce-ti foloseste acest mod partinitor de a pune problema? Cine a negat sfintenia acelor monahi, care pun bazele unei manastiri sau schit (presupun). Ce cunosti tu despre cata ascultare a facut la randul lui, Parintele Ciprian. Nu te intreaba nimeni daca Parintele are sau nu are har. Cei care l-au cunoscut intr-o imprejurare sau alta, s-au convins ei insisi. Ca unii se duc "sa cerceteze", e treaba lor, dar intr-un fel sau altul, de la parinte toti pleaca "mai indreptati" de cum vin, sau cel putin asa ar trebui. Oricum, nu parintele e vinovat de ce face lumea. Si-apoi, peste ani, nu-i exclus sa vina puhoi de lume la monahii de care ne vorbesti, iar un "Ivan Turbinca" sa carteasca fara sa stie prin ce-au trecut odinioara.
Vorbesti de telefonul mobil. Daca ai fi langa mine te-as privi in ochi ca sa-ti citesc IQ. De unde ai dedus ca Parintele si-ar cumpara singur un astfel de telefon? Marturisesc ca eu insumi, m-am simtit dator sa duc la bucatarie anumite lucruri, desi nimeni n-a facut vreo aluzie la asta. Dar vazand cam cata lume trece zilnic pe-acolo si intra si la trapeza pentru o strachina de mancare, asa am simtit eu ca e bine. Si asa am vazut la multi. Cam toate trec pe la Parinte prin chilie, care nu stiu de unde-ai scos-o ca ar fi luxoasa, fiindca este de simplitatea unui vietuitor in manastire. Telefonul l-a lasat "fortat', un om ca si tine, iar Parintele nu se ia de piept cu nimeni. Am vazut in manastire masini de teren cu numere straine, care nici nu vor fi inmatriculate vreodata. Oare le-a cerut staretul, sau Parintele Ciprian, sau s-au pomenit pe cap cu niste oameni care asa inteleg ei sa se mantuiasca. Si-apoi, care-i problema noastra? Putem dormi mai linistiti asa? Parem mai... inteligenti aratand altora ca... "ne-am prins" cum stau lucrurile? Singurul care stie cum stau lucrurile si le ingaduie asa cum sunt, este Dumnezeu. Ce faci tu e barfa de cartier, fie el si Giulesti...
Daca ai o vorba de duh de spus, fa-o, daca nu, retine-te si nu huli un astfel de duhovnic (si nici pe altul) fiindca stie El, Dumnezeu de ce ingaduie si cum plateste fiecaruia.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote