View Single Post
  #52  
Vechi 07.07.2012, 20:25:38
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vezi tu, spui ca nu esti basist dar mie mi se pare ca esti.
Problema ta.
Citat:
La fel cum tie ti se pare ca eu sant usl-ist, iliescist, comunist, pontist etc.
Nu mi se pare asta, mi se pare că ești doar împotriva lui Băsescu. Iar, problema ta. Nu îl apăr pe Băsescu, ci critic șarada din ultimele zile cu suspendarea, modul abuziv în care s-au dat legi și tot circul în care una se spune și se procedează pe dos.

Citat:
Desemnarea unui prim ministru nu e un concurs de miss. Vei vedea cand vom avea alt presedinte cum va functiona. Ai vazut asta si acum 2 luni cand Basescu a fost obligat sa-l numeasca pe Ponta.
Nu a încălcat Constituția refuzându-l pe Klaus întrucât a avut mai multe propuneri. Și-a respectat atribuțiile constituționale prin care era obligat să se consulte, să ia notă de propunerile partidelor și, în urma lor, să desemneze. De asemenea, putea el însuși să facă o propunere și să meargă cu a lui.

USL nu e un partid. La momentul actual nu există o majoritate transparentă în Parlament, deci Președintele putea să aleagă pe oricine voia dacă existau mai multe nominalizări, întrucât era obligat să se consulte cu toate partidele, nu doar cu majoritatea. Nu l-a refuzat pe Ponta și nu a propus pe altcineva pentru că nu ar fi trecut de Parlament și dacă nu trecea nici a doua oară, ar fi dizolvat Parlamentul, s-ar fi făcut alegeri și ar fi zburat PD-L din el, nu pentru că ar fi încălcat Constituția.


Citat:
CCR nu decide. De aceea se numeste aviz. Avizul este parerea unei autoritati competente. Cel care decide este parlamentul. De aceea si in 2007 CCR nu a putut decat sa ia act de suspendarea presedintelui.
Nu decide, dar când o instanță judecătorească (și nu oricare) îți spune că nu s-au constatat fapte grave de încălcare a Legii fundamentale, atunci ar trebui, ca parlamentar, să ții cont de aviz dacă nu ai nicio pregătire juridică. Prin faptul că Parlamentul decide că exprimarea unei opinii este o faptă gravă de încălcare a Constituției, Constituție care la articolul 30, alin. 1 precizează:

„Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor și libertatea creațiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.”

nu face decât să evidențieze circul parlamentar.

Last edited by Kronos; 07.07.2012 at 20:43:18.
Reply With Quote