View Single Post
  #48  
Vechi 16.07.2012, 18:03:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela78 Vezi mesajul
si pentru noi........ cele inselate..., ce sfat aveti? ce credeti ca e mai bine sa facem? sa ramanem alaturi de sotul care ne inseala sau sa il parasim?
Cartile sfinte ne sfatuiesc sa ramanem si sa ne rugam mult, pentru noi, pentru familie, pentru sotul care ne inseala.
Exista resurse (carti) cu sfaturi practice pentru asta.. Trebuie sa inveti ce sa astepti, ce sa faci (ca sa nu agravezi situatia si sa te protejezi emotional). Cred ca exista si situri de suport (in engleza). Cauta pe google.

In opinia mea (chiar am prietene care trec acum prin asta, nu exagerez cand spun ca e ceva f comun), primul pas il faci inapoi. Te detasezi de problema si incerci sa-ti pui ordine in ganduri si sa gasesti un oarecare echilibru emotional. (Adica nu-l confrunti: "ce ai facut?" etc.. ). In prima etapa ai grija de tine (incepi cu lucrurile simple: mananci, dormi, vorbesti cu prieteni, faci sport - ff important - , plimbi cainele, gatesti ceva bun si inviti prietenele etc... tot ce trebuie ca sa te simti bine.
Trebuie sa stii ca daca tu il invinuiesti, el devine devensiv (chiar agresiv). Nu o sa zica: "vai, dar imi pare atat de rau". Tonul face muzica. (Ai grija de tine si nu vorbi decat cand stii exact ce spui si unde vrei sa ajungi.)
Abia mult mai tarziu confrunti problema.. cand ai resursele (emotionale) si stii ce urmaresti. Succes.

Last edited by anna21; 16.07.2012 at 18:14:19.
Reply With Quote