View Single Post
  #29  
Vechi 24.07.2012, 15:06:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu am pretentia ca sunt expert in teologia si spiritualitatea romano-catolica, de aceea invit reprezentatii romano-catolici sa se implice in dialogul onest.

Consider de referinta pentru sprititualitatea romano-catolica scrierile Magisterului Eckhart, si in acest sens recomand lucrarile:
Nichifor Crainic - Cursurile de misitica, Ed Deisis
MEISTER ECKHART - Benedictus Deus - Tratate si Predici, Ed Herald

http://www.edituraherald.ro/authorde...STER%20ECKHART

Pr. Prof. Dumitru Staniloae - Ascetica si Mistica Bisericii Ortodoxe


Ceea ce doresc sa subiliniez inechivoc este faptul ca din cate cunosc in prezent, stigmatele sunt specifice exclusiv spiritualitatii romano-catolice si de asemenea nu am auzit de sfinti romano-catolici care sa vorbeasca de cognitia luminii divine (harul dumnezeiesc) in starile lor spirituale asa cum spre exemplu se gaseste inechivoc in spiritualitatea ortodoxa: Sfantul Simeon Noul Teolog, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Grigorie Palama...
In aceste cazuri exista si martori care descriu ca i-au vazut in lumina (harul) indumnezeitoare...

Consider pertinent ca prin dialogul onest sa ne ajutam reciproc sa intelegem cauza acestor stari spirituale diferite. Multumesc pentru intelegere.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Din cite stiu eu scrierile lui Maister Eckhart nu au fost aprobate de Biserica Romano-Catolica, iar el a declarat ca renunta la scrierile lui pentru a nu fi excomunicat. Eu am incercat sa-l citesc, iar o parte din scrierile lui pur si simplu nu le inteleg. Parca ar fi scrise in alta limba cu toate ca sint traduse de un laic, din latina in romana. Deasemenea, Nechifor Crainic a fost antisemit, deci nu pot considera punctul lui de vedere ca fiind nepartinitor si obiectiv.

Nici eu nu am auzit de sfinti romano-catolici care sa vorbeasca despre "cognitia luminii divine" (nici nu stiu ce inseamna). Daca mi-ati explica ce au vazut martorii care l-au vazut pe Sfantul Simeon Noul Teolog in aceasta stare poate ca as putea intelege mai bine; sau daca mi-ati explica efectiv ce inseamna.

In afara de stigmate, care sint manifestarile care considerati ca sint diferite?
Reply With Quote