Subiect: cum sa fac?
View Single Post
  #6  
Vechi 31.08.2012, 00:16:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Izmenuzza, eu inteleg ca nu ai timp dimineata sa-ti spui rugaciunile dar nu te poti trezi cu 10 minute mai devreme ca sa ai timp? Asa am facut eu, cand am descoperit ca trebuie spuse rugaciuni si dimineata nu numai seara. In primele zile cam intarziam la scoala din cauza asta si mi-am dat seama ca trebuie sa ma trezesc un pic mai devreme ca sa am timp sale fac pe toate. Si incet incet m-am obisnuit asa. Seara la fel, trebuie sa acorzi macar 10 minute pentru rugaciune. In timpul zile poti citi atunci cand ai un moment liber un acatist sau orice alta rugaciune sau pur si simplu te rogi in gand si ii spui lui Dumnezeu despre problemele tale.

Rugaciunile de seara si dimineata se gasesc pe internet si daca nu ai acasa carticele cu aceste rugaciuni le poti scoate la imprimanta de pe internet.
Frumos răspuns, simplu, sincer și direct ! Oare nu merită Dumnezeu 10-20 de minute de rugăciune pe zi ? E mai importantă o cafeluță , un ziar , un net , sau orice altceva , decât o rugă la început și la sfârșit de zi ? Nu există nu am timp , dar există cu adevărat uitarea, lenea și alte asemenea. Glikis îndemna la rugăciunea inimii , foarte bine, dar ea oare uită câtă muncă și câți ani de trudă are nevoie ca această rugăciune să fie spusă și trăită corect ? Nu suntem papagali , Glikis, și nici nu cred că ști prea multe despre această rugăciune, poate decât textul , care dacă este rostit mecanic nimic bun nu aduce. Nu degeaba s-au scris mii de pagini despre această rugăciune ! Mare atenție deci ce și cum îndemnăm pe cel de lângă noi , ne asumăm o mare responsabilitate . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote