View Single Post
  #177  
Vechi 24.09.2012, 18:14:37
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Am citit demult o carte despre vise a lui S. Freud si intr-adevar nu am gasit in ea teoriile care circula in lume sau filme pe seama lui .Am vazut un om de stiinta cu o minte patrunzatoare harnic si talentat la scris incat iti facea placere sa citesti.Se ocupa mai mult de partea neduhovniceasca a fapturii de mecanismele interioare a mintii adica un om de stiinta un savant care nu intra pe domeniul mistic , pacat, duh , etc nu erau in studiul sau.
Lumea are obiceiul de a isi ascunde prostiile pe dupa oameni mari, caci Freud a fost un om deosebit. Asa au facut si cu Luther , toti sectarii il baga in fata incat ajungi sa crezi ca e un monstru dar cand am citit despre el am constatat ca omul s-a lepadat cu cuvinte dure categorice si de asa zisul simbolism al impartasaniei, de interpretarea dupa capul fiecaruia a Bibliei si avea un respect deosebit de adanc pentru Maica Domnului. A avut si el neputintele lui in a rabda abuzurile clericale, a intelege si trai inaltimea vietii monahale pentru care clar n-avea vocatie dar de acolo pana la i se pune toate ratacirile sectare e mult.
In paralel cu cartea despre vise a lui Freud citeam si cartea despre vise si vedenii ale p. Cleopa si cum eram tanar si plin de patimile tineretii proaspat iesit din intunericul comunist mi s-a parut mai imprortanta pentru mine literatura patristica cunoasterea alcaturii sufletului a partii vesnice careia partea materiala i se supune. In cartea Rugaciunea lui Iisus intrebari si raspunsuri.scrisa de parintele Ioan de la Rarau gasim completarea descrierii fiintei umane prin analiza partii celei dupa chip cat si ce e de facut pentru insanatosire. Mi se parea ca S. Freud mai mult imi arata efectele bolilor si punea un diagnostic psihologic decat sa imi dea un remediu puternic , de succes. Marii duhovnici erau clari si fermi in ceea ce e de facut aratand prin experienta lor putere si rezultate incontestabile. Asa ca m-am dus dupa cladura :)
Reply With Quote