View Single Post
  #188  
Vechi 24.09.2012, 22:35:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Lasa, nu-i nimic, am visat si eu azi-noapte... Imi cer iertare fata de tine care, desigur, te pricepi mai bine decat mine la domeniul in care am si eu cateva amarate de competente. Cat despre anna21, e alta treaba la mijloc, se pare. Ma asteptam sa cunoasca despre ce e vorba, insa o fi lipsit la cursurile cu pricina (psihologia dezvoltarii + psihologia copilului + sexologie + psihanaliza). Sau poate nu s-or fi tinut la scoala unde a studiat ea? Nu stiu. Nu-i treaba mea.
In orice caz, sunt multe carti pe piata din care se poate intelege, cine are nevoie, cum e de fapt cu dezvoltarea copiilor. Aia adevarata, studiata serios de oamenii seriosi, nu aia romantata din cartile cu basme proaste.

P.S. Cand Freud si-a publicat primul studiu cu observatii asupra sexualitatii infantile a fost exclus din corpul medical de catre protipendada pudibonda a lumii medicale vieneze. A stat pe bara ani buni, el care era la varsta de 30 ani unul dintre cei mai mari medici neurologi ai lumii. Abia apoi, cand a descoperit ca paralizia poate fi atipica si a banuit cauzele psihice ale paraliziei isterice, a inceput sa cerceteze sexualitatea pe care a gasit-o cauza unei parti din etiologia nevrozelor (lucru valabil si astazi) si, cu vremea, cu sprijinul unui alt medic genial, dr. Breuer, a reusit sa recapete o slujba etc. etc.
Ce sa-i faci, asa e cu cei care fac o jertfa pe lumea asta: au multe necazuri in lume, cum zicea Cineva, El Insusi intampinat cu multa recunotinta de cei pe care-i miluise.
Se vede treaba ca omenirea nu invata mai nimic din gafele ei trecute. O luam mereu de la capat. Stiam, ni s-a spus clar si fara dubii. Nu-i bai. Slava lui Dumnezeu!
:)
Trebuie sa cred in "sfantul" Freud?
Sau in psihanaliza moderna care studiaza ce? Sufletul, cumva?
Sau in dezvoltarea copiilor care poarta mostenirea grea a pacatelor parintilor?

Pot sa il cred pe parintele Arsenie Boca? Sau pe altii care nu au "competenta stiintifica" dar au autoritate duhovniceasca? Sau te scarbesc rau de tot?

18. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Caci scris este: “Pierde-voi intelepciunea inteleptilor si stiinta celor invatati voi nimici-o”.
20. Unde este inteleptul? Unde e carturarul? Unde e cercetatorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea lumii acesteia?
Reply With Quote