View Single Post
  #264  
Vechi 27.09.2012, 08:57:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru că m-ai „invocat”, mă bag și eu, însă mă simt cam încurcat, mai ales că nu stau prea bine în privința cunoștințelor teologice, cum poate am reușit să dau impresia. De altfel, eu am propus subiectul ca să aflu răspunsuri, ca să mă dumiresc eu însumi cât de cât.

Dar o să încerc să spun și eu ceva, ca să nu tac.

Particularitatea tainei căsătoriei cred că este tocmai faptul că e Hristos prezent în ea. Că cei doi sunt uniți în Hristos, că nu mai sunt doar ei doi, ci e și Domnul, și prin asta formează o mică biserică. Și bine este ca ei să nu uite niciodată Cine îi unește.

Iar prezența aceasta a Lui și conștiința acestei prezențe pe care soții o au le sfințește legătura, iubirea, integral - trup, suflet și duh, armonizându-le astfel încât să nu mai fie despărțite între ele și să nu mai aibă nevoi, chemări, pofte antagonice, ci toate supunându-se, în dragoste și smerenie, lui Dumnezeu.

Mai cred că este taină și pentru că în ea este o deschidere către taina celuilalt, pe care n-o epuizezi niciodată dacă rămâi viu, dacă relația rămâne vie, dacă întotdeauna te preocupă durerile și bucuriile lui, dacă toate le împărtășești cu el, dacă trăiești cu adevărat și prin el. Dacă „a iubi înseamnă a trăi viața celuilalt” (cum spunea părintele Galeriu, dar parcă cita pe cineva), iar în celălalt este Hristos (și tu știi asta), atunci el îți devine interior ție și tu lui, Hristos îți devine interior ție și tu Lui.

Păcatele în căsnicie le simți concret, atunci când îl rănești pe celălalt și sufletul i se strânge, i se închide, lăsându-te singur și lipsit de har. (Aș îndrăzni să spun că fiecare persoană, după chipul lui Dumnezeu fiind, emană un „har”, o energie a prezenței și iubirii sale către ceilalți)
Poți înțelege (și simți) în felul ăsta, prin analogie, ce este iadul, dacă ai refuzat iubirea lui Dumnezeu, dar și ce este Împărăția, dacă te-ai străduit din răsputeri să te lepezi de toate răutățile, egoismele, meschinăriile, patimile, ca să poți iubi. Pentru că în celălalt, în iubirea și atenția lui pentru tine, e însuși Hristos, și atunci când nu poți face o jertfă de sine ca să-l iubești, te desparți de El, ieși din dragostea Lui.

Cred că în căsnicie poți vedea clar, dacă ești sincer cu tine însuți, cam cum stai cu păcatele și patimile, cam cât te lasă ele să iubești, de câtă jertfă de sine ești în stare.

Poate ce am scris aici nu răspunde întrebărilor voastre, pe care poate nu le-am înțeles prea bine. Dar chiar și despre „Sărutul” lui Brâncuși, că tot v-ați referit la el, mie nu mi se pare că acolo este doar trup. Din contră, cred că dacă ar fi fost doar atât, aia n-ar fi fost o operă mare. Acolo e cuprinsă, într-o piatră (care sfidează trecerea timpului), perfecțiunea unei comuniuni totale.

Last edited by N.Priceputu; 27.09.2012 at 10:24:38.
Reply With Quote