View Single Post
  #291  
Vechi 06.10.2012, 20:30:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fallen, ridici niște probleme la care nu mai știu ce să spun, așa de grele le găsesc. Însă, deși am spus mai înainte că trebuie să ne purtăm crucea, că e mântuitoare, nu cred, totuși, în fatalitate, nici în căsnicie, nici în afara ei.

Nu ne mântuim noi pe noi înșine, nu trebuie să ne răscumpărăm noi păcatele (asta a făcut-o Hristos), nu trebuie ca viața să fie un chin dacă am trăit o vreme în păcate, iar Dumnezeu nu vrea să ne chinuiască, urmărindu-ne la tot pasul să ne pună pe umeri o cruce pe care să n-o putem duce.

Cazul pe care l-ai descris m-a dus cu gândul la femeia samarineancă. Gândește-te că 5 bărbați avusese, iar Domnul stătea de vorbă cu ea (El fiind cel care o provoacă la discuție, cerându-i apă), pentru că avea mintea deschisă, pentru că vroia cu adevărat să înțeleagă. Cred că nu e nevoie decât de pocăință pentru a ne uni cu Hristos și a ne mântui.

Chinurile care există uneori în viața de familie cred eu că sunt din cauză că ne trăim viața doar la nivel sufletesc, firesc, lumesc. Însă oricât de dureroasă ar fi neînțelegerea cu soțul (soția), ratarea căsătoriei sau imposibilitatea de a ne găsi un soț după sufletul nostru, ne putem mântui și fără asta, putem găsi, adică, adevărata fericire, netrecătoare. Însă este nevoie de liniște sufletească pentru asta, pe care e greu sau imposibil s-o păstrăm într-o viață zbuciumată.
Reply With Quote