Subiect: NEDUMERIRE
View Single Post
  #26  
Vechi 25.10.2007, 00:25:47
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Citat:
În prealabil postat de Lucifer-junior
Dar de ce nu pun scaune ca la catolici?
In felul acesta se evita asemenea intamplari nefericite
Sunt scaune si la noi la ortodocsi. nu te mai vaita ca o baba. cat despre fuste si baticuri nu gasesc nici o scuza pt nici o femeie. A, ca vrei sa fii la moda, este altceva. Cum ar fi sa vedem in Sf Manastiri, maici in pantaloni? Lor nu le este frig?
Ai dreptate in ce spui, insa si maicutele poarta un fel de pantaloni pe sub fusta iarna. Orice femeie poate gasi o solutie sa vina imbracata asa cum se cuvine la biserica si sa nu tremure. Recunosc, eu mai port pantaloni la biserica, de frica frigului, insa am deasupra haina cu lungime semnificativa, acum pana la glezna. Doar nu se intreaba careva ce port eu sub haina! Sub fusta lunga se pot pune colanti grosi din bumbac, este super bine! Plus ca nu se vad din cizme sau ghete...
Cui nu-i place baticul poate pune gluga sau palarie, ideea este de a fi decent acoperita pe par, pt a nu trezi cumva interesul cui i-ar placea sa-ti priveasca chipul si sa distragi atentia de la slujba. Mie spre exemplu, nu-mi plac blugii aia stransi pe picior, bagati pe sub cizma si cu talia joasa, dar care lasa burtica si buricul la vedere. Ba chiar, Doamne iarta-ma, unora li se vede si dosul iesit din pantaloni, cand se aseaza in genunchi. Eu cred ca nu moare nimeni daca gaseste o varianta convenabila, decenta si adaptata anotimpului, la biserica! Sunt fuste groase si lungi care se pot purta cu ciorap gros sau colanti, sunt si pantaloni decenti, cu o linie care ascunde destul de mult formele, care pot fi purtati la biserica pe sub haina lunga. Sunt si caciuli, esarfe frumoase, palarii, chiar gluga de la hainuta, care se pot pune pe cap la Liturghie, asa fel incat nimeni sa nu se sminteasca de la noi! Doamne ajuta!
Reply With Quote