View Single Post
  #6  
Vechi 27.11.2012, 19:29:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.021
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Plecând de la această constatare a înțelepciunii populare, citată de p. Teofil Părăian, aș vrea să aflu ce părere aveți despre efectele faptelor omului asupra persoanei sale. Nu am citit prea mult pe această temă ( aș fi interesat să o fac dacă mi-ați sugera ceva ),dar am observat că există o legătură între ceea ce facem și ceea ce suntem, sau devenim ... Bunăoară, ca să fiu mai concret, desfrânarea atrage după sine, obrăznicia, nerușinarea ... Și probabil că s-ar mai putea aduce și alte exemple ...
Da, exemple mai sunt destule.

Medicul austriac stabilit in Franta, Franz Joseph Gall (1758-1828), a pus bazele unei teorii, Frenologie, nume dat de colaboratorul sau, J.C. Spurzheim, teorie care trage concluzii privind caracterul dupa trasaturile fetei(fizionomie).

Am auzit inainte de '89 la radio Romania o iintamplare despre acest personaj pe care incerc s-o redau pe scurt aici:
Fondatorul Frenologiei fiind in calatorie prin Europa si ajungand si in Rusia, a fost invitat de tar la un dineu la curtea sa; voind sa-l puna la incercare, tarul a ordonat ca mai multi ocnasi imbracati ca boierii sa fie prezenti la dineu.
Dupa o vreme de discutii despre teoria lui si dupa niste gustari udate cu bautura, tarul l-a intrebat pe invitat ce spune despre boierii de la curtea lui, la care medicul a raspuns:
-Maiestate, daca nu i-as vedea in straie boieresti as zice ca-s cei mai odiosi criminali.




P.S. Am raspuns la acest topic azi-noapte si figureaza in arhiva mea personala la pozitia #3(si dublat la #4, din greseala), dar probabil au fost sterse amandoua; revin acum cu o noua postare on-topic a aceluias mesaj,
Reply With Quote