View Single Post
  #164  
Vechi 13.12.2012, 15:13:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am citit si eu aceasta carte in urma cu mai multi ani, am avut ocazia sa-l ascult pe Danion Vasile si la cateva conferinte. Problema cu calendarul pe stil vechi este ceva recent, pana sa sustina acest lucru mi se parea mult mai echilibrat. Dupa ce am ascultat o inregistrare pe net pe aceasta tema, in care daca imi aduc bine aminte spunea despre Parintele Cleopa ca nu a fost in adevar (tot in problema calendarului), am inceput sa fiu mai rezervata. De altfel este un crestin implicat, are in spate o viata interesanta ca experienta, din pataniile lui pot invata si altii. Am mai citit de autor si Jurnalul convertirii si Patericul mirenilor care m-au ajutat la vremea respectiva.

Cred ca ti-ar folosi si cartile lui Laurentiu Dumitru: Tinerii pe calea intrebarilor, Tinerii, intre cer si pamant.
Multumesc, Ekaterina!
O sa caut cartile, daca se poate, in versiune electronica. Daca stie cineva unde le pot gasi astfel, sunt recunoscatoare.
Imi foloseste sa citesc carti care vorbesc tinerlor obisnuiti, cum sunt ei in general. Imi dau idei pentru cursuri.
Nu cred ca putem intotdeauna fi de acord cu toate ideile unui autor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote