View Single Post
  #4  
Vechi 26.12.2012, 22:42:28
duhovnicesti duhovnicesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2012
Mesaje: 2
Implicit Dreapta Socoteală este Împărăteasa tuturor virtuților. (Sf Ioan Damaschin)

Atenție, vă rog, la nuanțe.

Că diavolul ne poate face pătimași și în privința cântarilor, și a rugăciunii, și a viețuirii.

Aduc aici pilda din pateric, a monahului sedus de freamătul trestiilor.

" Se spune că într-o pustie aspră din cale afară, viețuia un pustnic, în cele mai vitrege condiții. Hrana primea foarte rar, apă numai cât să-și ude limba si buzele.
În vremea aceea, exact prin zona aceea trecea un pustnic bătrân și îmbunătățit duhovnicește.
Văzându-l pe monah, și nevoința acestuia, îl întrebă: -frate, cum reușești să reziști în pustia asta fără cele de trebuință trupului ?
Răspunse monahul: -Părinte, dacă ai ști ce mă ține pe mine în pustia asta ?
Ce anume, zise bătrânul ?
Monahul: -seara, spre asfințit vine un vânticel care adie ușor, și în bătaia lui se mișcă trestiile care au crescut din nămolul unei bălți care a secat, și se creează o melodie. Freamătul frunzelor de trestie, e atât de dulce și liniștitor, încât nu-mi mai trebuie nimic: nici mâncare, nici apă, nici somn.

Auzind bătrânul zise: - Fiule, ești în mare primejdie. Patimă mare s-a încuibat în inima ta.
Dacă vrei să te mântuiești, FUGI de-aici. "


Notă! Atenție la nuanțe, că putem aluneca în patimă în nebănuite feluri: chiar și ascultând muzică psaltică, etc. Omul dă măsura lucrurilor, însă nu de unul singur, ci numai dacă e povățuit.
După dictonul: " frate pe frate sfătuindu-se sunt ca o cetate întărită, iar cei ce nu se sfătuiesc cad ca frunzele " (parcă la Ioan Scărarul am citit, sau la Isaac Sirul)
Reply With Quote