View Single Post
  #19  
Vechi 21.01.2013, 15:16:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Nu sunt de acord. Cand i-a ales pe apostoli, Iuda a fost unul dintre ei. A fost asta suficient? Nu l-a cautat Iisus si ales si pe el? Atunci de ce a cazut Iuda? Nu cumva din vina lui?

fara efortul nostru nu vom ajunge Niciodata la Dumnezeu.
Despre Iuda Iscarioteanul cauta sa aflii ce fel a "nimerit" el printre ucenici? Ceva pe scurt vei gasi in cap. 17 Ev. Ioan, doar ca este foarte metaforic exprimat.
Eu iti pot oferi urmatoarea explicatie:
Cu siguranta ai auzit ca multi dintre ucenicii lui Ioan Botezatorul au devenit ucenici ai lui Hristos, dupa evenimentul de la Iordan. Din cunostintele mele Iuda era unul dintre ei. Motivul pentru care Iuda s-a lipit de ceata ucenicilor a fost faptul ca multime de norod se inchina lui Iisus. Era si el acolo, in miezul evenimentelor. Nesinceritatea lui Iuda fata de Hristos este vadita de evanghelist in momentul in care carteste "Mai bine s-ar fi vandut mirul acesta, iar banii sa se imparta saracilor..." Caci nu-i era lui grija la saraci ci la faptul ca el tina punga cu arginti, era cumva: contabilul "bisericii" din jurul Mantuitorului.

Cu alte cuvinte, Iisus s-a pricopsit cu el "ucenic", desi ar fi vrut ca Iuda sa se caiasca intr-un mod responsabil, macar dupa vindere. Mai exista si alta analogie cea intre numele Iuda si semintia Iudei, sau Regatul Iudeii, cei care se considerau cei mai importanti si mai aproape de Dumnezeu dintre toate semintiile lui Israil, intrucat din casa lui Iuda s-a nascut David si dinastia regala. Tradarea lui Iuda, pecetluieste de fapt intreaga lepadare a poporului, comisa in Vinerea neagra: "Rastigneste-L! Rastigneste-L!"

Cat despre efortul si meritul nostru de a ajunge la Dumnezeu, cauta si citeste semnatura mea sa vezi ce s-a ales de tot efortul meu duhovnicesc! Poate luand aminte la caderea mea, te scutesti de aceeasi sorta cu mine.

Last edited by leonte; 21.01.2013 at 15:24:51.
Reply With Quote