View Single Post
  #94  
Vechi 21.01.2013, 19:50:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De ce nu cititi cu atentie? Nu am scris nicaieri de nastere neasistata! Am mentionat f.clar ca si in vest, unde nasterile acasa sunt ceva normal, mamele sunt asistate de una-doua moase + dula + sotul si sunt in contact cu medicul lor in caz de urgenta! Si repet, ambele mamici romance au fost asistate, nu au facut de capul lor. Voi sustine mereu dreptul mamei de a alege sa nasca asistata acasa, ptr. ca mi se pare ceva normal! Nu sustin nasterea neasistata, ci dreptul mamei de a alege unde si cu cine sa nasca!

Sunt 3 cazuri cu 5 nasteri in presa romana, in privat sunt mai multe. In vest sunt deja ceva normal inclusiv in State si Canada, iar in Olanda majoritatea nasterilor sunt acasa (asistate!).
Scuza-ma dar eu nu pot sa creditez aceasta varianta,nasterea cu moasa.

Nasterea nu este o boala este adevarat,dar sarcina este o stare foarte speciala si la nastere apar complicatii pt care nu esti pregatita.
Nu esti pregatita nici la figurat si nici la propriu,caci acasa nu poti avea aparatura si inventarul medical necesar.

Si in ultimul rand,nu m-as simti in siguranta doar cu moasa(chit ca are colegiu de moasa de 3 ani)si nici cu membrii familiei mele care nu au cunostiinte medicale avansate.

Dar probabil ca acesta este curentul/trendul actual de reintoarcere la origini-antichitate-primitivism.
O fii bine pentru altele care sunt sanatoase tun si nasc asa precum tusesc;dar unele sarmanele aproape ca se duc pe lumea aialalta,la nastere.
Eu nu stiu cum va reactiona organismul meu si care sunt caracteristicile anatomice personale...de ce sa risc?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote