View Single Post
  #157  
Vechi 31.01.2013, 11:10:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cătălin, problema este că Biserica Ortodoxă actuală, cel puțin cea românească, nu mai este Biserica primului mileniu. Ăia dacă îi prindeau pe "pocăiți" la orizont îi anatematizau și îi persecutau fără milă. Nu scăpau "pocăiții" până nu le luau casele de rugăciune și până nu îi trimiteau în exil, până nu le ardeau maculatura aia infectă și până nu le distrugeau capiștile idolești.
Biserica este aceeasi de la inceput si va fi pana la sfarsit. Tot timpul au fost invataturi gresite si persoane care le sustineau, sa ne amintim de arieni, monofiziti sau iconoclasti. Si intodeauna a ramas dreapta credinta si va ramane, chiar daca unii s-au despartit de Biserica din aceasta cauza. Sfintii au fost intotdeauna impotriva persecutiilor ereticilor sau a pedepselor, chiar articolul de pe site-ul catolic despre inchizitie scrie aceast lucru. Sfantul Ambrozie al Milanului a criticat aspru uciderea lui Pelagius si implicarea a doi episcopi prin acordul dat.
In rasarit persecutiile le-au facut imparatii si puterea laica, si pentru ca aceste grupari creau dezordine si dezbinare in imperiul sau tara respectiva.
Eu am scris ca e o problema daca cineva crticand invataturile gresite din alte culte se implica prea mult si ajunge sa aiba resentimente fata de cei din acele culte, pentru ca iau si ei din invataturile gresite.
Si tu trebuie sa te gandesti la asta pentru ca am vazut ca erai de acord cu Filioque despre care Sinodul din Constantinopol spune: "I. Orișicine nu ar mărturisi cu inima și cu gura că este mădular al Bisericii de Răsărit botezat ortodox și că Sfântul Duh purcede numai de la Tatăl ființial și ipostatic, așa cum Hristos spune în Evanghelie, ci Duhul purcede de la Tatăl și de la Fiul în același timp, unul ca acesta să fie lepădat afară de Biserică și să fie anatema." Si stilistii criticandu-i pe catolici au ajuns sa faca unele lucruri la fel, inclusiv schisma.
Reply With Quote