View Single Post
  #15  
Vechi 20.11.2007, 16:03:32
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Oare ce va fi insemnand lumanarea aprinsa? Asa vorbeste DOMNUL:

"14. Voi sunteti lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe varf de munte sa se ascunda.
15. Nici nu aprind faclie și o pun sub obroc, ci în sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa.
16. Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, asa incat sa vada faptele voastre cele bune si sa slaveasca pe Tatal vostru Cel din ceruri." Matei V: 14-16.

Lumanarea aprinsa reprezinta din punctul meu de vedere un ritual lipsit de semnificatie, care cred ca face referire la pasajul acesta. Pot sa am 5000 de lumanari aprinse in toata casa... nu ele sunt lumina.. ele sunt pur si simplu niste lumanari aprinse. :thumbsup:
Lumina trebuie sa fie in NOI. Cine pune lumina in mine daca nu Cel ce este LUMINA? Trimitere spre Ioan I. 9. "Cuvantul era Lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul, care vine în lume."

Concluzie: Daca ar fi sa inteleg ritualul acesta al aprinderii lumanarii, l-as interpreta ca o ADUCERE AMINTE a faptului ca in noi trebuie sa fie lumina, DAR nu lumanarea imi da lumina, ci Cel ce este Lumina.
Reply With Quote