Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #399  
Vechi 05.03.2013, 12:09:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Aceasta ravna ei o preamaresc ca ravna pentru credinta, pentru evlavie, pentru Biserica, pentru Dumnezeu. Ea consta in osandirea si acuzarea mai mult sau mai putin aspra a celorlalti, pentru greselile lor in privinta moralei si pentru cele impotriva bunei oranduieli si intocmiri bisericesti. http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...e_inselare.htm
Acest citat din Sfantul Igantie Briancianinov se refera la judecarea aproapelui si la o ravna gresita. Dar si spune la ce se refera, nu se refera la marturisirea credintei sau la invataturi gresite, pentru ca aceasta nu numaic a trebuie sa o facem, dar si suntem datori. Asadar, se refera la "greselile lor in privinta moralei si pentru cele impotriva bunei oranduieli si intocmiri bisericesti." Am intalnit la unii credinciosi aceasta intelegere, ca marturisirea adevarului inseamna judecarea aproapelui, dar si Crezul este marturisirea adevarului ortodox si condamnarea invataturilor gresite. Tocmai pentru invataturile gresite s-a alcatuit Crezul.
Citate din sfinti care adeveresc asta:
Sfintul Maxim Marturisitorul (+662)
"A tainui cuvintul adevarului inseamna a te lepada de el. Bine este sa traim in pace cu toti, dar numai cu aceia care cugeta aceleasi despre buna credinta ortodoxa."
Sfintul Teodor Studitul (+826)
"Atunci cind Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: "Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un cirmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi cistiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramine nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramii tacut si dezinteresat?"
"Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartindu-ne de orice erezie si urmind oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local."
O alta scrisoare a Sfantului Ignatie, care arata ca la ce am spus mai sus se refera, si nu la criticarea invataturii gresite: http://blog.pustniculdigital.info/articole/54/

Last edited by catalin2; 05.03.2013 at 12:23:46.
Reply With Quote