View Single Post
  #152  
Vechi 19.03.2013, 22:25:47
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Cand Sf Petru a murit, cati din ceilalti apostoli mai erau in viatza? In virtutea primatului papal ceilalti apostoli ramasi in viatza, invatati direct de Hristos si de Duhul Sfant, ar fi trebuit sa fie condusi de noul episcop al Romei care a fost dupa Sfantul Petru. Nu? Adica de exemplu sa hotarasca el unde sa mearga fiecare si ce sa faca. Poate si ceva legat de dogme sau de invatatura divina revelata. Vi se pare normal asa ceva?
Ai dreptate, Amistad, ai prins destul de bine esența a ceea ce am spus în mai multe postări. Sfântul Ioan și-a scris Evanghelia și Epistolele mult după moartea lui Petru și Pavel, și a scris acelea pe baza descoperirilor dumnezeiești pe care le-a avut; doar nu crezi că avea nevoie de aprobarea cuiva, mai ales nu de a unui ignorant (în comparație cu el, Ioan Teologul) care ocupa vremelnic scaunul episcopal de la Roma. La fel stau lucrurile și cu Apocalipsa, carte unde Ioan mărturisește în modul cel mai clar și evident inspirația dumnezeiească a celor scrise; doar nu crezi că între Hristos care dădea Revelația și Ioan al Apocalipsei s-a interpus vreun "petrin" sau mai știu eu ce marțafoi imperialist.

Iată ce scrie Sf Ap Ioan la începutul Epistolei sale. Ai cumva impresia că un astfel de om, ca și alții ca el, Pavel, Petru și alții, care a cunoscut adevărul, care l-a văzut în Duhul cu ochii lui are nevoie de vreo aprobare din partea cuiva, mai ales în condițiile în care Duhul Sfânt i-a fost făgăduit lui ca și altora ca să fie călăuzit la Adevăr, mai ales în condițiile în care ca apostol (și mai ales ca apostol ales de Dumnezeu pentru descoperire dumnezeiască) avea autoritate inclusiv doctrinară? Cei care, ca Ioan, Pavel sau Petru, sau alții de după ei, au cunoscut cu adevărat și în mod neintermediat Adevărul nu mai sunt oameni care să ceară aprobări de la alții pentru Adevărul lor; numai cei care nu sunt siguri de Adevăr au nevoie de tot felul de aprobări, să le elibereze tot timpul cineva aprobări, adeverințe, etc, dar Ioan nu era dintre aceștia, pentru că el avea ungerea cu Duhul Sfânt și călăuzirea la Adevărul dumnezeiesc care îl învăța.

"Ce era de la început, ce am auzit, ce am văzut cu ochii noștri, ce am privit și mâinile noastre au pipăit despre Cuvântul vieții, - și Viața s-a arătat și am văzut-o și mărturisim și vă vestim Viața de veci, care era la Tatăl și s-a arătat nouă - ce am văzut și am auzit, vă vestim și vouă, ca și voi să aveți împărtășire cu noi. Iar împărtășirea noastră este cu Tatăl și cu Fiul Său, Iisus Hristos. Și acestea noi vi le scriem, ca bucuria noastră să fie deplină. Și aceasta este vestirea pe care am auzit-o de la El și v-o vestim: că Dumnezeu este lumină și nici un întuneric nu este întru El." (I Ioan 1, 1-5)

În cazul Apocalipsei lucrurile stau la fel; Ioan afirmă foarte clar, inclusiv pentru urechile care din prea multă rea-credință și rea-voință nu vor să audă, descoperirea, inspirația directă de la Dumnezeu. Ce aprobări să mai ceară de la un ignorant care ocupa scaunul de la Roma și care nu avea nici în clin și nici în mânecă cu revelațiile dumnezeiești? Chiar nu reușești să îți dai seama până la capăt și să te convingi că nu avea ce aprobări să ceară?

"Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan, care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta ! Căci vremea este aproape." (Apocalipsa 1, 1-3)

Iar aceste lucruri nu sunt valabile numai pentru vremea când Petru nu mai trăia. Ele sunt valabile și pentru vremea când Petru era în viață, iar apostolul Pavel confirmă foarte clar aceste lucruri. Pavel afirmă de mai multe ori vederea directă a lui Hristos, revelația dumnezeiască, inspirația, călăuzirea de la Duhul Sfânt, și îți dau doar două fragmente, deși sunt multe altele:

"Si intelepciunea o propovaduim la cei desavarsiti, dar nu intelepciunea acestui veac, nici a stapanitorilor acestui veac, care sunt pieritori, ci propovaduim intelepciunea de taina a lui Dumnezeu, ascunsa, pe care Dumnezeu a randuit-o mai inainte de veci, spre slava noastra, pe care nici unul dintre stapanitorii acestui veac n-a cunoscut-o, caci, daca ar fi cunoscut-o, n-ar fi rastignit pe Domnul slavei; ci precum este scris: "Cele ce ochiul n-a vazut si urechea n-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gatit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El". Iar noua ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Sau, fiindca Duhul toate le cerceteaza, chiar si adancurile lui Dumnezeu. Caci cine dintre oameni stie ale omului, decat duhul omului, care este in el? Asa si cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decat Duhul lui Dumnezeu. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca sa cunoastem cele daruite noua de Dumnezeu; pe care le si graim, dar nu in cuvinte invatate din intelepciunea omeneasca, ci in cuvinte invatate de la Duhul Sfant, lamurind lucruri duhovnicesti oamenilor duhovnicesti. Omul firesc nu primeste cele ale Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt nebunie si nu poate sa le inteleaga, fiindca ele se judeca duhovniceste. Dar omul duhovnicesc toate le judeca, pe el insa nu-l judeca nimeni; caci "Cine a cunoscut gandul Domnului, ca sa-L invete pe El?" Noi insa avem gandul lui Hristos. (I Corinteni 2, 6-16)

"Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer. Și-l știu pe un astfel de om - fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască." (II Corinteni 12, 2-4)

Last edited by Decebal; 19.03.2013 at 22:43:46.
Reply With Quote